
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet, multi-plate |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent Double A-Arm |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Aluminium cast wheels |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.6" w x 43.3" h |
| Seat Height | 32.5 in (825 mm) |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 58.5 in (1,485 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.2 gal (16 L) |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | LCD multifunction instrument panel, black background. |
What type of fuel does a 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE use?
A 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE have?
The 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE have?
The 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE has a Automatic transmission.
What engine does the 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE have?
The 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE is equipped with a 4 CYL engine.
What type of engine does the 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE have?
The 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE have Automatic climate control?
No, the 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE have Backup camera?
No, the 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE have Heated seats?
No, the 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE have Apple CarPlay?
No, the 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE have Android Auto?
No, the 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE have Bluetooth?
No, the 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE have Keyless entry?
No, the 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE have Push start?
No, the 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE is not equipped with Push start.
Does the 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE have Navigation?
No, the 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE is not equipped with Navigation.
Does the 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE have Leather seats?
No, the 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE have Wireless phone charging?
No, the 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE have Adaptive cruise control?
No, the 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE have Wifi hotspot?
No, the 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE have Third row seats?
No, the 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE have Tow package?
No, the 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE is not equipped with Tow package.
Does the 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE have Head up display?
No, the 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE is not equipped with Head up display.
Does the 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE have Cooled seats?
No, the 2025 POLARIS SLINGSHOT SLR AUTODRIVE is not equipped with Cooled seats.


