New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 43mm inverted Big Piston fork with spring preload, rebound and compression damping adjustability |
| Rear Suspension | Unit Pro-Link Balance Free Rear Shock with spring preload, rebound and compression-damping adjustability |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 5.4 in (137 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Wheels | Steel |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.2" w x 41.2" h |
| Rake / Trail | 23° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (410 mm) |
| Seat Height | 32.3 in (820 mm) |
| Ground Clearance | 5.4 in (137 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 4.7 gal (17.8 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 705.5 lbs (320 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty |
What type of fuel does a 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC use?
A 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC uses Gasoline.
What drivetrain does the 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC has a Manual transmission.
What engine does the 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC is equipped with a 103 CI engine.
What type of engine does the 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC have Automatic climate control?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC have Backup camera?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC is not equipped with Backup camera.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC have Heated seats?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC is not equipped with Heated seats.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC have Apple CarPlay?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC have Android Auto?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC is not equipped with Android Auto.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC have Bluetooth?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC is not equipped with Bluetooth.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC have Keyless entry?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC is not equipped with Keyless entry.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC have Push start?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC is not equipped with Push start.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC have Navigation?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC is not equipped with Navigation.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC have Sunroof/moonroof?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC have Leather seats?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC is not equipped with Leather seats.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC have Wireless phone charging?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC have Adaptive cruise control?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC have Wifi hotspot?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC have Third row seats?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC is not equipped with Third row seats.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC have Tow package?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC is not equipped with Tow package.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC have Head up display?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC is not equipped with Head up display.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC have Cooled seats?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC FLSTC is not equipped with Cooled seats.

