New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Inverted, telescopic, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension | Link type, coil spring, oil damped |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Dual-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston |
Tires
| Wheels | Chrome Steel Laced |
| Front Tire | MH90-21 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 89.4" length |
| Rake / Trail | 30.1° / 5" |
| Wheelbase | 60 in (1,524 mm) |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 2.1 gal (8 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 545 lbs (247.2 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, low fuel warning, low battery, security system (optional) |
| Instrumentation | Handlebar-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock, dual tripmeter, low fuel warning light, low oil pressure light, engine diagnostics readout, LED indicator lights |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V use?
A 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V uses Gasoline with fuel tank capacity up to 2 gallons.
What is the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V fuel capacity?
A 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V has the fuel capacity of 2 gallons.
How much torque does a 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V have?
A 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V has 99 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V has a Manual transmission.
What engine does the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V is equipped with a 1200 CC engine.
What is the wheelbase of the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V?
The 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V has a wheelbase of 60.
What type of engine does the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V cooled?
The 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V is cooled by Air.
What type of fuel system does the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V is equipped with a Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection fuel system.
What type of starter does the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V is equipped with a Electric starter.
What is the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V compression ratio?
The 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V has a compression ratio of 10.0:1.
What type of front brakes does the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V is equipped with Single disc. Dual-piston front brakes.
What type of rear brakes does the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V is equipped with Single disc. Single-piston rear brakes.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V have Automatic climate control?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V have Backup camera?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V is not equipped with Backup camera.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V have Heated seats?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V is not equipped with Heated seats.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V have Apple CarPlay?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V have Android Auto?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V is not equipped with Android Auto.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V have Bluetooth?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V is not equipped with Bluetooth.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V have Keyless entry?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V is not equipped with Keyless entry.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V have Push start?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V is not equipped with Push start.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V have Navigation?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V is not equipped with Navigation.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V have Sunroof/moonroof?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V have Leather seats?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V is not equipped with Leather seats.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V have Wireless phone charging?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V have Adaptive cruise control?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V have Wifi hotspot?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V have Third row seats?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V is not equipped with Third row seats.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V have Tow package?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V is not equipped with Tow package.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V have Head up display?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V is not equipped with Head up display.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V have Cooled seats?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON SEVENTY TWO XL1200V is not equipped with Cooled seats.


