New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Upside-down telescopic fork 46 mm, compression and rebound stage adjustable |
| Rear Suspension | Aluminium 2-sided swing arm, compression and rebound damping adjustable |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (120 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Dual-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston |
Tires
| Wheels | Chrome Steel Laced |
| Front Tire | MH90-21 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 89.4" length |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Rake / Trail | 30.1° / 5" |
| Wheelbase | 60 in (1,524 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 2.1 gal (8 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 545 lbs (247.2 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 1 Year (Limited Factory Warranty) |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, low fuel warning, low battery, security system (optional) |
| Instrumentation | Handlebar-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock, dual tripmeter, low fuel warning light, low oil pressure light, engine diagnostics readout, LED indicator lights |
What type of fuel does a 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two use?
A 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two uses Gasoline with fuel tank capacity up to 2 gallons.
What is the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two fuel capacity?
A 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two has the fuel capacity of 2 gallons.
How much torque does a 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two have?
A 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two has 99 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two have?
The 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two have?
The 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two has a Manual transmission.
What engine does the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two have?
The 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two is equipped with a 1200 CC engine.
What is the wheelbase of the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two?
The 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two has a wheelbase of 60.
What type of engine does the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two have?
The 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two cooled?
The 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two is cooled by Air.
What type of fuel system does the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two have?
The 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two is equipped with a Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection fuel system.
What type of starter does the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two have?
The 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two is equipped with a Electric starter.
What is the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two compression ratio?
The 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two has a compression ratio of 10.0:1.
What type of front brakes does the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two have?
The 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two is equipped with Single disc. Dual-piston front brakes.
What type of rear brakes does the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two have?
The 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two is equipped with Single disc. Single-piston rear brakes.
Does the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two have Automatic climate control?
No, the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two have Backup camera?
No, the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two is not equipped with Backup camera.
Does the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two have Heated seats?
No, the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two is not equipped with Heated seats.
Does the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two have Apple CarPlay?
No, the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two have Android Auto?
No, the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two is not equipped with Android Auto.
Does the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two have Bluetooth?
No, the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two is not equipped with Bluetooth.
Does the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two have Keyless entry?
No, the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two is not equipped with Keyless entry.
Does the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two have Push start?
No, the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two is not equipped with Push start.
Does the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two have Navigation?
No, the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two is not equipped with Navigation.
Does the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two have Sunroof/moonroof?
No, the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two have Leather seats?
No, the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two is not equipped with Leather seats.
Does the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two have Wireless phone charging?
No, the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two have Adaptive cruise control?
No, the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two have Wifi hotspot?
No, the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two have Third row seats?
No, the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two is not equipped with Third row seats.
Does the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two have Tow package?
No, the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two is not equipped with Tow package.
Does the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two have Head up display?
No, the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two is not equipped with Head up display.
Does the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two have Cooled seats?
No, the 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two is not equipped with Cooled seats.


