New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 3.5 in (89 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 44.2" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 28.1 in (715 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | Transferable, unlimited-mileage limited warranty; extended coverage available with a Honda Protection Plan. |
What type of fuel does a 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK use?
A 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK uses Gasoline.
What drivetrain does the 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK has a Manual transmission.
What engine does the 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is equipped with a 103 CI engine.
What type of engine does the 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Automatic climate control?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Backup camera?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Backup camera.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Heated seats?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Heated seats.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Apple CarPlay?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Android Auto?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Android Auto.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Bluetooth?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Bluetooth.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Keyless entry?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Keyless entry.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Push start?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Push start.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Navigation?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Navigation.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Sunroof/moonroof?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Leather seats?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Leather seats.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Wireless phone charging?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Adaptive cruise control?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Wifi hotspot?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Third row seats?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Third row seats.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Tow package?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Tow package.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Head up display?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Head up display.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Cooled seats?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Cooled seats.

