
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Wet clutch |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic forks with air adjustment |
| Rear Suspension | Single shock |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 4.5 in (114 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating discs. 4 piston caliper. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Floating disc. 2-piston caliper. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Cast aluminium wheels |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/60-R16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 39.4" w x 98.7" l x 54.5" h |
| Rake / Trail | 25° / 6" |
| Wheelbase | 65.7 in (1,668 mm) |
| Seat Height | 25.6 in (650 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5.5 gal (20.8 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 789.3 lbs (358 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | Tear drop head lamp, spot lights, fender light |
| Instrumentation | Fairing mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer, with fuel gauge, range, odometer and current gear. |
| Warranty | 2 years |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE use?
A 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE uses Gasoline.
What drivetrain does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have?
The 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have?
The 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE has a Manual transmission.
What engine does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have?
The 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE is equipped with a 110 CI engine.
What type of engine does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have?
The 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have Automatic climate control?
No, the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have Backup camera?
No, the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE is not equipped with Backup camera.
Does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have Heated seats?
No, the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE is not equipped with Heated seats.
Does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have Apple CarPlay?
No, the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have Android Auto?
No, the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE is not equipped with Android Auto.
Does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have Bluetooth?
No, the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have Keyless entry?
No, the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have Push start?
No, the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE is not equipped with Push start.
Does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have Navigation?
No, the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE is not equipped with Navigation.
Does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have Sunroof/moonroof?
No, the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have Leather seats?
No, the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE is not equipped with Leather seats.
Does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have Wireless phone charging?
No, the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have Adaptive cruise control?
No, the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have Wifi hotspot?
No, the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have Third row seats?
No, the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE is not equipped with Third row seats.
Does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have Tow package?
No, the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE is not equipped with Tow package.
Does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have Head up display?
No, the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE is not equipped with Head up display.
Does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have Cooled seats?
No, the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE is not equipped with Cooled seats.

