New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multiple-disc clutch in oil bath, mechanically operated |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm KYB telescopic fork |
| Rear Suspension | KYB single shock |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (124 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 110/70-M17 |
| Rear Tire | 140/70-M17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.3" w x 82.3" l x 44.7" h |
| Rake / Trail | 25° / 4" |
| Wheelbase | 54.3 in (1,379 mm) |
| Seat Height | 30.7 in (780 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 L) |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Multifunction digital and analog instrumentation features: programmable shift light, digital speedometer, analog tachometer, dual tripmeters with miles-on-reserve function, odometer, water temp gauge and lights for neutral, high beam, low fuel and turn signals. |
| Warranty | 1 Year Limited Factory Warranty |
What type of fuel does a 2015 YAMAHA YZF-R3 use?
A 2015 YAMAHA YZF-R3 uses Gasoline with fuel tank capacity up to 4 gallons.
What is the 2015 YAMAHA YZF-R3 fuel capacity?
A 2015 YAMAHA YZF-R3 has the fuel capacity of 4 gallons.
What drivetrain does the 2015 YAMAHA YZF-R3 have?
The 2015 YAMAHA YZF-R3 has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2015 YAMAHA YZF-R3 have?
The 2015 YAMAHA YZF-R3 has a Manual transmission.
What engine does the 2015 YAMAHA YZF-R3 have?
The 2015 YAMAHA YZF-R3 is equipped with a 321 CC engine.
What is the wheelbase of the 2015 YAMAHA YZF-R3?
The 2015 YAMAHA YZF-R3 has a wheelbase of 54.3.
What type of engine does the 2015 YAMAHA YZF-R3 have?
The 2015 YAMAHA YZF-R3 is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2015 YAMAHA YZF-R3 cooled?
The 2015 YAMAHA YZF-R3 is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2015 YAMAHA YZF-R3 have?
The 2015 YAMAHA YZF-R3 is equipped with a Injection. Fuel Injection with YCC-T and YCC-I fuel system.
What type of starter does the 2015 YAMAHA YZF-R3 have?
The 2015 YAMAHA YZF-R3 is equipped with a Electric starter.
What is the 2015 YAMAHA YZF-R3 compression ratio?
The 2015 YAMAHA YZF-R3 has a compression ratio of 11.2:1.
What type of front brakes does the 2015 YAMAHA YZF-R3 have?
The 2015 YAMAHA YZF-R3 is equipped with Single disc front brakes.
What type of rear brakes does the 2015 YAMAHA YZF-R3 have?
The 2015 YAMAHA YZF-R3 is equipped with Single disc rear brakes.
Does the 2015 YAMAHA YZF-R3 have Automatic climate control?
No, the 2015 YAMAHA YZF-R3 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2015 YAMAHA YZF-R3 have Backup camera?
No, the 2015 YAMAHA YZF-R3 is not equipped with Backup camera.
Does the 2015 YAMAHA YZF-R3 have Heated seats?
No, the 2015 YAMAHA YZF-R3 is not equipped with Heated seats.
Does the 2015 YAMAHA YZF-R3 have Apple CarPlay?
No, the 2015 YAMAHA YZF-R3 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2015 YAMAHA YZF-R3 have Android Auto?
No, the 2015 YAMAHA YZF-R3 is not equipped with Android Auto.
Does the 2015 YAMAHA YZF-R3 have Bluetooth?
No, the 2015 YAMAHA YZF-R3 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2015 YAMAHA YZF-R3 have Keyless entry?
No, the 2015 YAMAHA YZF-R3 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2015 YAMAHA YZF-R3 have Push start?
No, the 2015 YAMAHA YZF-R3 is not equipped with Push start.
Does the 2015 YAMAHA YZF-R3 have Navigation?
No, the 2015 YAMAHA YZF-R3 is not equipped with Navigation.
Does the 2015 YAMAHA YZF-R3 have Sunroof/moonroof?
No, the 2015 YAMAHA YZF-R3 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2015 YAMAHA YZF-R3 have Leather seats?
No, the 2015 YAMAHA YZF-R3 is not equipped with Leather seats.
Does the 2015 YAMAHA YZF-R3 have Wireless phone charging?
No, the 2015 YAMAHA YZF-R3 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2015 YAMAHA YZF-R3 have Adaptive cruise control?
No, the 2015 YAMAHA YZF-R3 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2015 YAMAHA YZF-R3 have Wifi hotspot?
No, the 2015 YAMAHA YZF-R3 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2015 YAMAHA YZF-R3 have Third row seats?
No, the 2015 YAMAHA YZF-R3 is not equipped with Third row seats.
Does the 2015 YAMAHA YZF-R3 have Tow package?
No, the 2015 YAMAHA YZF-R3 is not equipped with Tow package.
Does the 2015 YAMAHA YZF-R3 have Head up display?
No, the 2015 YAMAHA YZF-R3 is not equipped with Head up display.
Does the 2015 YAMAHA YZF-R3 have Cooled seats?
No, the 2015 YAMAHA YZF-R3 is not equipped with Cooled seats.

