
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Rear Travel | 3 in (76 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/80-B17 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 102.4" length |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 29.1 in (740 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 868.6 lbs (394 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Larger speedometer and tachometer with wide numbers large fuel and volt gauges with wide numbers display features odometer, trip A, trip B, range to empty, clock and gear indicator and larger telltale indicators |
| Warranty | 3-years or 36,000 miles warranty |
What type of fuel does a 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU use?
A 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU uses Gasoline.
What is the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU fuel capacity?
A 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU has the fuel capacity of 6 gallons.
How much horsepower does a 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have?
A 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU has 90 horsepower.
How much torque does a 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have?
A 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU has 150 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have?
The 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU has a RWD drivetrain.
What transmission does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have?
The 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU has a Manual transmission.
What engine does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have?
The 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is equipped with a 107 CI engine.
What is the wheelbase of the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU?
The 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU has a wheelbase of 64.
What type of engine does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have?
The 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU cooled?
The 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is cooled by Oil & air.
What type of fuel system does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have?
The 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is equipped with a Injection. ESPFI fuel system.
What type of starter does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have?
The 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is equipped with a Electric starter.
What is the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU compression ratio?
The 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU has a compression ratio of 10.0:1.
What type of front brakes does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have?
The 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is equipped with Double disc. ABS. 4-piston front brakes.
What type of rear brakes does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have?
The 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is equipped with Single disc. ABS. 4-piston rear brakes.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Automatic climate control?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Backup camera?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Backup camera.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Heated seats?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Heated seats.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Apple CarPlay?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Android Auto?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Android Auto.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Bluetooth?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Bluetooth.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Keyless entry?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Keyless entry.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Push start?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Push start.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Navigation?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Navigation.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Sunroof/moonroof?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Leather seats?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Leather seats.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Wireless phone charging?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Adaptive cruise control?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Wifi hotspot?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Third row seats?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Third row seats.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Tow package?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Tow package.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Head up display?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Head up display.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Cooled seats?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Cooled seats.

