
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Belt (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 49mm Dual Bending Valve. |
| Rear Suspension | 3 in. Dual Outboard Emulsion with Preload Adjustability |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (119 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.4" w x 52.4" h |
| Rake / Trail | 173° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
What type of fuel does a 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC use?
A 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC uses Gasoline.
What drivetrain does the 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC have?
The 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC have?
The 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC has a Manual transmission.
What engine does the 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC have?
The 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC is equipped with a 107 CI engine.
What type of engine does the 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC have?
The 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC have Automatic climate control?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC have Backup camera?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC have Heated seats?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC have Apple CarPlay?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC have Android Auto?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC have Bluetooth?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC have Keyless entry?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC have Push start?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC is not equipped with Push start.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC have Navigation?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC is not equipped with Navigation.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC have Leather seats?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC have Wireless phone charging?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC have Adaptive cruise control?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC have Wifi hotspot?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC have Third row seats?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC have Tow package?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC is not equipped with Tow package.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC have Head up display?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC is not equipped with Head up display.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC have Cooled seats?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHC is not equipped with Cooled seats.

