New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Uni-Trak Swingarm |
| Front Travel | 16 in (406 mm) |
| Rear Travel | 18 in (457 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Double disc |
| Rear Braking System | Single disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 26.9" w x 43.8" h |
| Rake / Trail | 24.5° |
| Wheelbase | 56.9 in (1,445 mm) |
| Seat Height | 32.3 in (820 mm) |
| Ground Clearance | 6.3 in (160 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.9 gal (18.5 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 452 lbs (205 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED Head Lights & Tail Lights, Front & Rear LED Accent Lights, Illuminated In-Cab Controls |
| Instrumentation | RIDE COMMAND 7 Glove-Touch Display: Digital Instrumentation, Built-In GPS, Group ride (cell-based or GPS based), Topographic Mapping, Bluetooth & USB Smartphone Connectivity, AM/FM & Weather Radio, In-Vehicle Communications Capable With Optional Sena Headsets Speedometer, Odometer, Tripmeter, Tachometer, Coolant Temperature, Volt Meter, Hour Meter, Service Indicator, Clock, Gear Indicator, Fuel Gauge, Hi-Temp Light, Seatbelt Reminder Light, Fault Code Display, DC Outlet, Ambient Temp, Rockford Fosgate Stage 3 Audio (Including 2 Front & 2 Rear Co-axial Speakers and External 400W Amp) |
| Warranty | 6 / Limited |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight use?
A 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight uses Gasoline.
What drivetrain does the 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have?
The 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have?
The 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight has a Manual transmission.
What engine does the 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have?
The 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight is equipped with a 1200 CC engine.
What type of engine does the 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have?
The 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have Automatic climate control?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have Backup camera?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have Heated seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have Apple CarPlay?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have Android Auto?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have Bluetooth?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have Keyless entry?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have Push start?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight is not equipped with Push start.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have Navigation?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight is not equipped with Navigation.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have Leather seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have Wireless phone charging?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have Adaptive cruise control?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have Wifi hotspot?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have Third row seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have Tow package?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight is not equipped with Tow package.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have Head up display?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight is not equipped with Head up display.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have Cooled seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight is not equipped with Cooled seats.

