New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks with five-position spring-preload adjustability |
| Front Travel | 7.5 in (191 mm) |
| Rear Travel | 7.5 in (191 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS with single disc brake. |
Tires
| Front Tire | 110/80-R19 |
| Rear Tire | 150/70-R17 |
| Wheels | 5-spokes light alloy. Pirelli Diablo Rosso IV tyres. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 73.6" h |
| Rake / Trail | 28° / 5" |
| Wheelbase | 60.6 in (1,539 mm) |
| Seat Height | 26 in |
| Ground Clearance | 6.1 in (155 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6.1 gal (23.1 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 560 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | LED lights |
| Instrumentation | 4.3 TFT colour display |
What type of fuel does a 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX use?
A 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX uses Gasoline.
What drivetrain does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have?
The 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have?
The 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX has a Manual transmission.
What engine does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have?
The 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is equipped with a 107 CI engine.
What type of engine does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have?
The 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Automatic climate control?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Backup camera?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Heated seats?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Apple CarPlay?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Android Auto?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Bluetooth?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Keyless entry?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Push start?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Push start.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Navigation?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Navigation.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Leather seats?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Wireless phone charging?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Adaptive cruise control?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Wifi hotspot?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Third row seats?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Tow package?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Tow package.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Head up display?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Head up display.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Cooled seats?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Cooled seats.

