
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Belt |
| Clutch | Wet, multi-plate |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension | Link type, single shock, coil spring, oil damped |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Brembo 4-piston. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Nissin-1 piston. ABS. |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 27.8" w x 81.7" l x 45.1" h |
| Seat Height | 32.5 in (825 mm) |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 58.5 in (1,485 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.2 gal (16 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 778.2 lbs (353 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 month unlimited mileage limited warranty. |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2021 KTM 390 DUKE 390 use?
A 2021 KTM 390 DUKE 390 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2021 KTM 390 DUKE 390 have?
The 2021 KTM 390 DUKE 390 has a RWD drivetrain.
What transmission does the 2021 KTM 390 DUKE 390 have?
The 2021 KTM 390 DUKE 390 has a Manual transmission.
What engine does the 2021 KTM 390 DUKE 390 have?
The 2021 KTM 390 DUKE 390 is equipped with a 390 CC engine.
What type of engine does the 2021 KTM 390 DUKE 390 have?
The 2021 KTM 390 DUKE 390 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2021 KTM 390 DUKE 390 have Automatic climate control?
No, the 2021 KTM 390 DUKE 390 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 KTM 390 DUKE 390 have Backup camera?
No, the 2021 KTM 390 DUKE 390 is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 KTM 390 DUKE 390 have Heated seats?
No, the 2021 KTM 390 DUKE 390 is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 KTM 390 DUKE 390 have Apple CarPlay?
No, the 2021 KTM 390 DUKE 390 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 KTM 390 DUKE 390 have Android Auto?
No, the 2021 KTM 390 DUKE 390 is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 KTM 390 DUKE 390 have Bluetooth?
No, the 2021 KTM 390 DUKE 390 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 KTM 390 DUKE 390 have Keyless entry?
No, the 2021 KTM 390 DUKE 390 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 KTM 390 DUKE 390 have Push start?
No, the 2021 KTM 390 DUKE 390 is not equipped with Push start.
Does the 2021 KTM 390 DUKE 390 have Navigation?
No, the 2021 KTM 390 DUKE 390 is not equipped with Navigation.
Does the 2021 KTM 390 DUKE 390 have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 KTM 390 DUKE 390 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 KTM 390 DUKE 390 have Leather seats?
No, the 2021 KTM 390 DUKE 390 is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 KTM 390 DUKE 390 have Wireless phone charging?
No, the 2021 KTM 390 DUKE 390 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 KTM 390 DUKE 390 have Adaptive cruise control?
No, the 2021 KTM 390 DUKE 390 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 KTM 390 DUKE 390 have Wifi hotspot?
No, the 2021 KTM 390 DUKE 390 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 KTM 390 DUKE 390 have Third row seats?
No, the 2021 KTM 390 DUKE 390 is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 KTM 390 DUKE 390 have Tow package?
No, the 2021 KTM 390 DUKE 390 is not equipped with Tow package.
Does the 2021 KTM 390 DUKE 390 have Head up display?
No, the 2021 KTM 390 DUKE 390 is not equipped with Head up display.
Does the 2021 KTM 390 DUKE 390 have Cooled seats?
No, the 2021 KTM 390 DUKE 390 is not equipped with Cooled seats.

