New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 49mm dual bending valve |
| Rear Suspension | Twin shocks, premium low hand-adjustable |
| Front Travel | 20 in (508 mm) |
| Rear Travel | 20 in (508 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop Harley-Davidson Series tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 96.5" length |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26.1 in (663 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators. |
What type of fuel does a 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST use?
A 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST uses Gasoline with fuel tank capacity up to 6 gallons.
What is the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST fuel capacity?
A 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST has the fuel capacity of 6 gallons.
How much horsepower does a 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST have?
A 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST has 89 horsepower.
How much torque does a 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST have?
A 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST has 150 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST have?
The 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST have?
The 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST has a Manual transmission.
What engine does the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST have?
The 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST is equipped with a 117 CI engine.
What is the wheelbase of the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST?
The 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST has a wheelbase of 64.
What type of engine does the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST have?
The 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST cooled?
The 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST is cooled by Air.
What type of fuel system does the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST have?
The 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST is equipped with a Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection fuel system.
What type of starter does the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST have?
The 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST is equipped with a Electric starter.
What is the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST compression ratio?
The 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST has a compression ratio of 10.0:1.
What type of front brakes does the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST have?
The 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST is equipped with Double disc. ABS. 4-piston front brakes.
What type of rear brakes does the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST have?
The 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST is equipped with Single disc. ABS. 4-piston rear brakes.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST have Automatic climate control?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST have Backup camera?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST is not equipped with Backup camera.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST have Heated seats?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST is not equipped with Heated seats.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST have Apple CarPlay?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST have Android Auto?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST is not equipped with Android Auto.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST have Bluetooth?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST is not equipped with Bluetooth.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST have Keyless entry?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST is not equipped with Keyless entry.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST have Push start?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST is not equipped with Push start.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST have Navigation?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST is not equipped with Navigation.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST have Sunroof/moonroof?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST have Leather seats?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST is not equipped with Leather seats.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST have Wireless phone charging?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST have Adaptive cruise control?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST have Wifi hotspot?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST have Third row seats?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST is not equipped with Third row seats.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST have Tow package?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST is not equipped with Tow package.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST have Head up display?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST is not equipped with Head up display.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST have Cooled seats?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE ST FLHXST is not equipped with Cooled seats.

