New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 45mm fork |
| Rear Suspension | Single shock with adjustable rebound-damping and five-position spring-preload adjustability |
| Front Travel | 4 in (102 mm) |
| Rear Travel | 3.7 in (94 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Two-piston calipers. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper. ABS. |
Tires
| Wheels | Steel |
| Front Tire | 90/90-21 |
| Rear Tire | 200/50-18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 123.7" l x 75.6" h |
| Wheelbase | 71.2 in (1,808 mm) |
| Ground Clearance | 8.5 in (216 mm) |
| Seat Height | 26.9 in (683 mm) |
| Rake / Trail | 32° / 4" |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Towing Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Fuel Capacity | 3.4 gal (12.9 L) |
| Bed Capacity | 450 pounds |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited mileage. |
What type of fuel does a 2022 Honda Fury use?
A 2022 Honda Fury uses Gasoline with fuel tank capacity up to 3 gallons.
What is the 2022 Honda Fury fuel capacity?
A 2022 Honda Fury has the fuel capacity of 3 gallons.
How much torque does a 2022 Honda Fury have?
A 2022 Honda Fury has 90 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2022 Honda Fury have?
The 2022 Honda Fury has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2022 Honda Fury have?
The 2022 Honda Fury has a Manual transmission.
What engine does the 2022 Honda Fury have?
The 2022 Honda Fury is equipped with a 1312 CC engine.
What is the wheelbase of the 2022 Honda Fury?
The 2022 Honda Fury has a wheelbase of 71.2.
What type of engine does the 2022 Honda Fury have?
The 2022 Honda Fury is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2022 Honda Fury cooled?
The 2022 Honda Fury is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2022 Honda Fury have?
The 2022 Honda Fury is equipped with a Injection. PGM-FI with automatic enricher circuit, one 38mm throttle body fuel system.
What type of starter does the 2022 Honda Fury have?
The 2022 Honda Fury is equipped with a Electric starter.
What is the 2022 Honda Fury compression ratio?
The 2022 Honda Fury has a compression ratio of 9.2:1.
What type of front brakes does the 2022 Honda Fury have?
The 2022 Honda Fury is equipped with Double disc. Two-piston calipers. ABS. front brakes.
What type of rear brakes does the 2022 Honda Fury have?
The 2022 Honda Fury is equipped with Single disc. Single-piston caliper. ABS. rear brakes.
Does the 2022 Honda Fury have Automatic climate control?
No, the 2022 Honda Fury is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2022 Honda Fury have Backup camera?
No, the 2022 Honda Fury is not equipped with Backup camera.
Does the 2022 Honda Fury have Heated seats?
No, the 2022 Honda Fury is not equipped with Heated seats.
Does the 2022 Honda Fury have Apple CarPlay?
No, the 2022 Honda Fury is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2022 Honda Fury have Android Auto?
No, the 2022 Honda Fury is not equipped with Android Auto.
Does the 2022 Honda Fury have Bluetooth?
No, the 2022 Honda Fury is not equipped with Bluetooth.
Does the 2022 Honda Fury have Keyless entry?
No, the 2022 Honda Fury is not equipped with Keyless entry.
Does the 2022 Honda Fury have Push start?
No, the 2022 Honda Fury is not equipped with Push start.
Does the 2022 Honda Fury have Navigation?
No, the 2022 Honda Fury is not equipped with Navigation.
Does the 2022 Honda Fury have Sunroof/moonroof?
No, the 2022 Honda Fury is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2022 Honda Fury have Leather seats?
No, the 2022 Honda Fury is not equipped with Leather seats.
Does the 2022 Honda Fury have Wireless phone charging?
No, the 2022 Honda Fury is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2022 Honda Fury have Adaptive cruise control?
No, the 2022 Honda Fury is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2022 Honda Fury have Wifi hotspot?
No, the 2022 Honda Fury is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2022 Honda Fury have Third row seats?
No, the 2022 Honda Fury is not equipped with Third row seats.
Does the 2022 Honda Fury have Tow package?
No, the 2022 Honda Fury is not equipped with Tow package.
Does the 2022 Honda Fury have Head up display?
No, the 2022 Honda Fury is not equipped with Head up display.
Does the 2022 Honda Fury have Cooled seats?
No, the 2022 Honda Fury is not equipped with Cooled seats.

