New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission | Manual |
Suspension
| Front Suspension | 43mm Showa SFF-BP USD fork |
| Rear Suspension | Single Showa shock with spring-preload and rebound-damping adjustability |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 4 in (102 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Dual-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston |
Tires
| Wheels | Chrome Steel Laced |
| Front Tire | MH90-21 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 89.4" length |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Rake / Trail | 30.1° / 5" |
| Wheelbase | 60 in (1,524 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 2.1 gal (8 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 545 lbs (247.2 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 24 months |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, low fuel warning, low battery, security system (optional) |
| Instrumentation | Handlebar-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock, dual tripmeter, low fuel warning light, low oil pressure light, engine diagnostics readout, LED indicator lights |
What type of fuel does a 2022 Suzuki GSX-R use?
A 2022 Suzuki GSX-R uses Gasoline.
What drivetrain does the 2022 Suzuki GSX-R have?
The 2022 Suzuki GSX-R has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2022 Suzuki GSX-R have?
The 2022 Suzuki GSX-R has a Manual transmission.
What engine does the 2022 Suzuki GSX-R have?
The 2022 Suzuki GSX-R is equipped with a 600 CC engine.
What type of engine does the 2022 Suzuki GSX-R have?
The 2022 Suzuki GSX-R is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2022 Suzuki GSX-R have Automatic climate control?
No, the 2022 Suzuki GSX-R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2022 Suzuki GSX-R have Backup camera?
No, the 2022 Suzuki GSX-R is not equipped with Backup camera.
Does the 2022 Suzuki GSX-R have Heated seats?
No, the 2022 Suzuki GSX-R is not equipped with Heated seats.
Does the 2022 Suzuki GSX-R have Apple CarPlay?
No, the 2022 Suzuki GSX-R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2022 Suzuki GSX-R have Android Auto?
No, the 2022 Suzuki GSX-R is not equipped with Android Auto.
Does the 2022 Suzuki GSX-R have Bluetooth?
No, the 2022 Suzuki GSX-R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2022 Suzuki GSX-R have Keyless entry?
No, the 2022 Suzuki GSX-R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2022 Suzuki GSX-R have Push start?
No, the 2022 Suzuki GSX-R is not equipped with Push start.
Does the 2022 Suzuki GSX-R have Navigation?
No, the 2022 Suzuki GSX-R is not equipped with Navigation.
Does the 2022 Suzuki GSX-R have Sunroof/moonroof?
No, the 2022 Suzuki GSX-R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2022 Suzuki GSX-R have Leather seats?
No, the 2022 Suzuki GSX-R is not equipped with Leather seats.
Does the 2022 Suzuki GSX-R have Wireless phone charging?
No, the 2022 Suzuki GSX-R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2022 Suzuki GSX-R have Adaptive cruise control?
No, the 2022 Suzuki GSX-R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2022 Suzuki GSX-R have Wifi hotspot?
No, the 2022 Suzuki GSX-R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2022 Suzuki GSX-R have Third row seats?
No, the 2022 Suzuki GSX-R is not equipped with Third row seats.
Does the 2022 Suzuki GSX-R have Tow package?
No, the 2022 Suzuki GSX-R is not equipped with Tow package.
Does the 2022 Suzuki GSX-R have Head up display?
No, the 2022 Suzuki GSX-R is not equipped with Head up display.
Does the 2022 Suzuki GSX-R have Cooled seats?
No, the 2022 Suzuki GSX-R is not equipped with Cooled seats.

