New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks with five-position spring-preload adjustability |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 3.5 in (89 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | Spoked wheels |
| Front Tire | 120/90-17 |
| Rear Tire | 160/80-15 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 82.3" h |
| Seat Height | 25.8 in (655 mm) |
| Rake / Trail | 34° / 6" |
| Wheelbase | 64.6 in (1,641 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 286.6 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Tank-mounted instruments |
What type of fuel does a 2023 Honda Shadow Phantom use?
A 2023 Honda Shadow Phantom uses Gasoline with fuel tank capacity up to 4 gallons.
What is the 2023 Honda Shadow Phantom fuel capacity?
A 2023 Honda Shadow Phantom has the fuel capacity of 4 gallons.
What drivetrain does the 2023 Honda Shadow Phantom have?
The 2023 Honda Shadow Phantom has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2023 Honda Shadow Phantom have?
The 2023 Honda Shadow Phantom has a Manual transmission.
What engine does the 2023 Honda Shadow Phantom have?
The 2023 Honda Shadow Phantom is equipped with a 750 CC engine.
What is the wheelbase of the 2023 Honda Shadow Phantom?
The 2023 Honda Shadow Phantom has a wheelbase of 64.6.
What type of engine does the 2023 Honda Shadow Phantom have?
The 2023 Honda Shadow Phantom is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2023 Honda Shadow Phantom cooled?
The 2023 Honda Shadow Phantom is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2023 Honda Shadow Phantom have?
The 2023 Honda Shadow Phantom is equipped with a Injection. PGM-FI with automatic enrichment circuit, one 34mm throttle body fuel system.
What type of starter does the 2023 Honda Shadow Phantom have?
The 2023 Honda Shadow Phantom is equipped with a Electric starter.
What is the 2023 Honda Shadow Phantom compression ratio?
The 2023 Honda Shadow Phantom has a compression ratio of 9.6:1.
What type of front brakes does the 2023 Honda Shadow Phantom have?
The 2023 Honda Shadow Phantom is equipped with Single disc. Two-piston calipers. front brakes.
What type of rear brakes does the 2023 Honda Shadow Phantom have?
The 2023 Honda Shadow Phantom is equipped with Expanding brake (drum brake) rear brakes.
What is the floorplan of the 2023 Honda Shadow Phantom?
The 2023 Honda Shadow Phantom has floorplan VT750C2B.
Does the 2023 Honda Shadow Phantom have Automatic climate control?
No, the 2023 Honda Shadow Phantom is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 Honda Shadow Phantom have Backup camera?
No, the 2023 Honda Shadow Phantom is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 Honda Shadow Phantom have Heated seats?
No, the 2023 Honda Shadow Phantom is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 Honda Shadow Phantom have Apple CarPlay?
No, the 2023 Honda Shadow Phantom is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 Honda Shadow Phantom have Android Auto?
No, the 2023 Honda Shadow Phantom is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 Honda Shadow Phantom have Bluetooth?
No, the 2023 Honda Shadow Phantom is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 Honda Shadow Phantom have Keyless entry?
No, the 2023 Honda Shadow Phantom is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 Honda Shadow Phantom have Push start?
No, the 2023 Honda Shadow Phantom is not equipped with Push start.
Does the 2023 Honda Shadow Phantom have Navigation?
No, the 2023 Honda Shadow Phantom is not equipped with Navigation.
Does the 2023 Honda Shadow Phantom have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 Honda Shadow Phantom is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 Honda Shadow Phantom have Leather seats?
No, the 2023 Honda Shadow Phantom is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 Honda Shadow Phantom have Wireless phone charging?
No, the 2023 Honda Shadow Phantom is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 Honda Shadow Phantom have Adaptive cruise control?
No, the 2023 Honda Shadow Phantom is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 Honda Shadow Phantom have Wifi hotspot?
No, the 2023 Honda Shadow Phantom is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 Honda Shadow Phantom have Third row seats?
No, the 2023 Honda Shadow Phantom is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 Honda Shadow Phantom have Tow package?
No, the 2023 Honda Shadow Phantom is not equipped with Tow package.
Does the 2023 Honda Shadow Phantom have Head up display?
No, the 2023 Honda Shadow Phantom is not equipped with Head up display.
Does the 2023 Honda Shadow Phantom have Cooled seats?
No, the 2023 Honda Shadow Phantom is not equipped with Cooled seats.

