New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | in |
| Rear Travel | in |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/80-B17 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28" w x 43.3" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2023 SUZUKI GSX R600 use?
A 2023 SUZUKI GSX R600 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2023 SUZUKI GSX R600 have?
The 2023 SUZUKI GSX R600 has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2023 SUZUKI GSX R600 have?
The 2023 SUZUKI GSX R600 has a Manual transmission.
What engine does the 2023 SUZUKI GSX R600 have?
The 2023 SUZUKI GSX R600 is equipped with a 600 CC engine.
What type of engine does the 2023 SUZUKI GSX R600 have?
The 2023 SUZUKI GSX R600 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2023 SUZUKI GSX R600 have Automatic climate control?
No, the 2023 SUZUKI GSX R600 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 SUZUKI GSX R600 have Backup camera?
No, the 2023 SUZUKI GSX R600 is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 SUZUKI GSX R600 have Heated seats?
No, the 2023 SUZUKI GSX R600 is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 SUZUKI GSX R600 have Apple CarPlay?
No, the 2023 SUZUKI GSX R600 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 SUZUKI GSX R600 have Android Auto?
No, the 2023 SUZUKI GSX R600 is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 SUZUKI GSX R600 have Bluetooth?
No, the 2023 SUZUKI GSX R600 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 SUZUKI GSX R600 have Keyless entry?
No, the 2023 SUZUKI GSX R600 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 SUZUKI GSX R600 have Push start?
No, the 2023 SUZUKI GSX R600 is not equipped with Push start.
Does the 2023 SUZUKI GSX R600 have Navigation?
No, the 2023 SUZUKI GSX R600 is not equipped with Navigation.
Does the 2023 SUZUKI GSX R600 have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 SUZUKI GSX R600 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 SUZUKI GSX R600 have Leather seats?
No, the 2023 SUZUKI GSX R600 is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 SUZUKI GSX R600 have Wireless phone charging?
No, the 2023 SUZUKI GSX R600 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 SUZUKI GSX R600 have Adaptive cruise control?
No, the 2023 SUZUKI GSX R600 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 SUZUKI GSX R600 have Wifi hotspot?
No, the 2023 SUZUKI GSX R600 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 SUZUKI GSX R600 have Third row seats?
No, the 2023 SUZUKI GSX R600 is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 SUZUKI GSX R600 have Tow package?
No, the 2023 SUZUKI GSX R600 is not equipped with Tow package.
Does the 2023 SUZUKI GSX R600 have Head up display?
No, the 2023 SUZUKI GSX R600 is not equipped with Head up display.
Does the 2023 SUZUKI GSX R600 have Cooled seats?
No, the 2023 SUZUKI GSX R600 is not equipped with Cooled seats.

