
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-BW18 |
| Rear Tire | 180/65-BW16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.2" w x 41.2" h |
| Seat Height | 28.1 in (715 mm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 778.2 lbs (353 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI use?
A 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI uses Gasoline.
What drivetrain does the 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have?
The 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have?
The 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI has a Manual transmission.
What engine does the 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have?
The 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI is equipped with a 88 CI engine.
What type of engine does the 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have?
The 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have Automatic climate control?
No, the 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have Backup camera?
No, the 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI is not equipped with Backup camera.
Does the 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have Heated seats?
No, the 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI is not equipped with Heated seats.
Does the 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have Apple CarPlay?
No, the 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have Android Auto?
No, the 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI is not equipped with Android Auto.
Does the 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have Bluetooth?
No, the 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI is not equipped with Bluetooth.
Does the 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have Keyless entry?
No, the 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI is not equipped with Keyless entry.
Does the 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have Push start?
No, the 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI is not equipped with Push start.
Does the 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have Navigation?
No, the 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI is not equipped with Navigation.
Does the 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have Sunroof/moonroof?
No, the 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have Leather seats?
No, the 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI is not equipped with Leather seats.
Does the 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have Wireless phone charging?
No, the 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have Adaptive cruise control?
No, the 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have Wifi hotspot?
No, the 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have Third row seats?
No, the 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI is not equipped with Third row seats.
Does the 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have Tow package?
No, the 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI is not equipped with Tow package.
Does the 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have Head up display?
No, the 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI is not equipped with Head up display.
Does the 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have Cooled seats?
No, the 2000 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI is not equipped with Cooled seats.

