
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | BMW Motorrad Telelever |
| Rear Suspension | Die-cast aluminium single-sided swing arm with BMW Motorrad Paralever |
| Front Travel | 1.4 in (35 mm) |
| Rear Travel | 5.3 in (135 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
Tires
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/80-NW17 |
| Rear Tire | 180/65-NW16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 46.2" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 63.5 in (1,613 mm) |
| Seat Height | 27.3 in (693 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 882 lbs (400.1 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light cruise control indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF use?
A 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF uses Gasoline.
What drivetrain does the 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF have?
The 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF have?
The 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF has a Manual transmission.
What engine does the 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF have?
The 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF is equipped with a 96 CI engine.
What type of engine does the 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF have?
The 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF have Automatic climate control?
No, the 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF have Backup camera?
No, the 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF is not equipped with Backup camera.
Does the 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF have Heated seats?
No, the 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF is not equipped with Heated seats.
Does the 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF have Apple CarPlay?
No, the 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF have Android Auto?
No, the 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF is not equipped with Android Auto.
Does the 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF have Bluetooth?
No, the 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF is not equipped with Bluetooth.
Does the 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF have Keyless entry?
No, the 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF is not equipped with Keyless entry.
Does the 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF have Push start?
No, the 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF is not equipped with Push start.
Does the 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF have Navigation?
No, the 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF is not equipped with Navigation.
Does the 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF have Sunroof/moonroof?
No, the 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF have Leather seats?
No, the 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF is not equipped with Leather seats.
Does the 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF have Wireless phone charging?
No, the 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF have Adaptive cruise control?
No, the 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF have Wifi hotspot?
No, the 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF have Third row seats?
No, the 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF is not equipped with Third row seats.
Does the 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF have Tow package?
No, the 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF is not equipped with Tow package.
Does the 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF have Head up display?
No, the 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF is not equipped with Head up display.
Does the 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF have Cooled seats?
No, the 2007 HARLEY DAVIDSON FAT BOY FLSTF is not equipped with Cooled seats.

