New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | |
| Chain Type | #525 Chain; 16T/40T |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks with five-position spring-preload adjustability |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 110/70-17M |
| Rear Tire | 150/60-17M |
| Wheels |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 59.9" w x 77.6" h |
| Rake / Trail | 24.5° / 4" |
| Wheelbase | 53.9 in (1,369 mm) |
| Seat Height | 25.6 in |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 L) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 553 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC use?
A 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC uses Gasoline.
What drivetrain does the 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC have?
The 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC have?
The 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC has a Manual transmission.
What engine does the 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC have?
The 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC is equipped with a 88 CI engine.
What type of engine does the 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC have?
The 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC have Automatic climate control?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC have Backup camera?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC is not equipped with Backup camera.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC have Heated seats?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC is not equipped with Heated seats.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC have Apple CarPlay?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC have Android Auto?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC is not equipped with Android Auto.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC have Bluetooth?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC is not equipped with Bluetooth.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC have Keyless entry?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC is not equipped with Keyless entry.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC have Push start?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC is not equipped with Push start.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC have Navigation?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC is not equipped with Navigation.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC have Sunroof/moonroof?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC have Leather seats?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC is not equipped with Leather seats.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC have Wireless phone charging?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC have Adaptive cruise control?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC have Wifi hotspot?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC have Third row seats?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC is not equipped with Third row seats.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC have Tow package?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC is not equipped with Tow package.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC have Head up display?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC is not equipped with Head up display.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC have Cooled seats?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLSTC is not equipped with Cooled seats.

