
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 43 mm inverted fork with compression, rebound and spring preload adjustability. Aluminum fork triple clamps. |
| Rear Suspension | Linkage-mounted, piggyback monoshock with compression, rebound and hydraulic spring preload adjustability |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 3 in (76 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. Radially mounted, monoblock, 4-piston caliper |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Floating, single piston caliper |
Tires
| Wheels | Aluminum cast, satin black wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, radial tire. |
| Front Tire | 160/70-R17 |
| Rear Tire | 180/70-R16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 22.9" w x 30.5" h |
| Rake / Trail | 147° / 6" |
| Wheelbase | 59.8 in (1,519 mm) |
| Seat Height | 28.9 in (734 mm) |
| Ground Clearance | 3 in (76 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3.1 gal (11.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 487 lbs (220.9 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Lighting | LED headlamp |
| Instrumentation | 4 inch colour TFT display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, ambient temp, low temp alert, side stand down alert, TIP over alert, cruise, range and tachometer indication BT capable - phone pairing to access phone calls, music, navigation |
What type of fuel does a 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF use?
A 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF uses Gasoline.
What drivetrain does the 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF have?
The 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF have?
The 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF has a Manual transmission.
What engine does the 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF have?
The 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF is equipped with a 96 CI engine.
What type of engine does the 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF have?
The 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF have Automatic climate control?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF have Backup camera?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF is not equipped with Backup camera.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF have Heated seats?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF is not equipped with Heated seats.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF have Apple CarPlay?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF have Android Auto?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF is not equipped with Android Auto.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF have Bluetooth?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF is not equipped with Bluetooth.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF have Keyless entry?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF is not equipped with Keyless entry.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF have Push start?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF is not equipped with Push start.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF have Navigation?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF is not equipped with Navigation.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF have Sunroof/moonroof?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF have Leather seats?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF is not equipped with Leather seats.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF have Wireless phone charging?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF have Adaptive cruise control?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF have Wifi hotspot?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF have Third row seats?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF is not equipped with Third row seats.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF have Tow package?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF is not equipped with Tow package.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF have Head up display?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF is not equipped with Head up display.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF have Cooled seats?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON DYNA FAT BOB FXDF is not equipped with Cooled seats.

