New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Belt |
| Clutch | Gear Drive Wet Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | KYB telescopic fork, 43 mm |
| Rear Suspension | Dual Fox® Piggyback Shocks |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 4 in (102 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Brembo. Floating discs. 4 piston caliper. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Brembo. Floating Rotor. 2 piston caliper |
Tires
| Wheels | Cast Black wheels. Pirelli Night Dragon tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 46.2" h |
| Seat Height | 27 in (686 mm) |
| Rake / Trail | 28° / 4" |
| Wheelbase | 64.6 in (1,640 mm) |
| Ground Clearance | 5.9 in (150 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.1 L) |
Weights
| Dry Weight | 665 lbs (301.6 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 2 Years, Unlimited Miles |
| Lighting | LED Headlight, LED Tail/Brake/Turn Signals |
| Instrumentation | Speedometer, Tachometer, Odometer, fuel gauge, compass, ambient temperature, Gear indicator |
What type of fuel does a 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU use?
A 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU uses Gasoline.
What drivetrain does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have?
The 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have?
The 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU has a Manual transmission.
What engine does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have?
The 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is equipped with a 96 CI engine.
What type of engine does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have?
The 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Automatic climate control?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Backup camera?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Backup camera.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Heated seats?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Heated seats.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Apple CarPlay?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Android Auto?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Android Auto.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Bluetooth?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Bluetooth.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Keyless entry?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Keyless entry.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Push start?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Push start.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Navigation?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Navigation.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Sunroof/moonroof?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Leather seats?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Leather seats.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Wireless phone charging?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Adaptive cruise control?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Wifi hotspot?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Third row seats?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Third row seats.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Tow package?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Tow package.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Head up display?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Head up display.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Cooled seats?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Cooled seats.

