
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm inverted fork |
| Rear Suspension | Single shock |
| Front Travel | 4 in (102 mm) |
| Rear Travel | 4 in (102 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 27.6" w x 80.3" l x 43.3" h |
| Rake / Trail | 24° / 4" |
| Wheelbase | 54.3 in (1,379 mm) |
| Seat Height | 33.5 in (851 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.6 gal (17.4 L) |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2009 YAMAHA YZF- R6 use?
A 2009 YAMAHA YZF- R6 uses Gasoline with fuel tank capacity up to 5 gallons.
What is the 2009 YAMAHA YZF- R6 fuel capacity?
A 2009 YAMAHA YZF- R6 has the fuel capacity of 5 gallons.
What drivetrain does the 2009 YAMAHA YZF- R6 have?
The 2009 YAMAHA YZF- R6 has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2009 YAMAHA YZF- R6 have?
The 2009 YAMAHA YZF- R6 has a Manual transmission.
What engine does the 2009 YAMAHA YZF- R6 have?
The 2009 YAMAHA YZF- R6 is equipped with a 600 CC engine.
What is the wheelbase of the 2009 YAMAHA YZF- R6?
The 2009 YAMAHA YZF- R6 has a wheelbase of 54.3.
What type of engine does the 2009 YAMAHA YZF- R6 have?
The 2009 YAMAHA YZF- R6 is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2009 YAMAHA YZF- R6 cooled?
The 2009 YAMAHA YZF- R6 is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2009 YAMAHA YZF- R6 have?
The 2009 YAMAHA YZF- R6 is equipped with a Injection. Fuel Injection with YCC-T and YCC-I fuel system.
What type of starter does the 2009 YAMAHA YZF- R6 have?
The 2009 YAMAHA YZF- R6 is equipped with a Electric starter.
What is the 2009 YAMAHA YZF- R6 compression ratio?
The 2009 YAMAHA YZF- R6 has a compression ratio of 13.1:1.
What type of front brakes does the 2009 YAMAHA YZF- R6 have?
The 2009 YAMAHA YZF- R6 is equipped with Double disc front brakes.
What type of rear brakes does the 2009 YAMAHA YZF- R6 have?
The 2009 YAMAHA YZF- R6 is equipped with Single disc rear brakes.
Does the 2009 YAMAHA YZF- R6 have Automatic climate control?
No, the 2009 YAMAHA YZF- R6 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2009 YAMAHA YZF- R6 have Backup camera?
No, the 2009 YAMAHA YZF- R6 is not equipped with Backup camera.
Does the 2009 YAMAHA YZF- R6 have Heated seats?
No, the 2009 YAMAHA YZF- R6 is not equipped with Heated seats.
Does the 2009 YAMAHA YZF- R6 have Apple CarPlay?
No, the 2009 YAMAHA YZF- R6 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2009 YAMAHA YZF- R6 have Android Auto?
No, the 2009 YAMAHA YZF- R6 is not equipped with Android Auto.
Does the 2009 YAMAHA YZF- R6 have Bluetooth?
No, the 2009 YAMAHA YZF- R6 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2009 YAMAHA YZF- R6 have Keyless entry?
No, the 2009 YAMAHA YZF- R6 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2009 YAMAHA YZF- R6 have Push start?
No, the 2009 YAMAHA YZF- R6 is not equipped with Push start.
Does the 2009 YAMAHA YZF- R6 have Navigation?
No, the 2009 YAMAHA YZF- R6 is not equipped with Navigation.
Does the 2009 YAMAHA YZF- R6 have Sunroof/moonroof?
No, the 2009 YAMAHA YZF- R6 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2009 YAMAHA YZF- R6 have Leather seats?
No, the 2009 YAMAHA YZF- R6 is not equipped with Leather seats.
Does the 2009 YAMAHA YZF- R6 have Wireless phone charging?
No, the 2009 YAMAHA YZF- R6 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2009 YAMAHA YZF- R6 have Adaptive cruise control?
No, the 2009 YAMAHA YZF- R6 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2009 YAMAHA YZF- R6 have Wifi hotspot?
No, the 2009 YAMAHA YZF- R6 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2009 YAMAHA YZF- R6 have Third row seats?
No, the 2009 YAMAHA YZF- R6 is not equipped with Third row seats.
Does the 2009 YAMAHA YZF- R6 have Tow package?
No, the 2009 YAMAHA YZF- R6 is not equipped with Tow package.
Does the 2009 YAMAHA YZF- R6 have Head up display?
No, the 2009 YAMAHA YZF- R6 is not equipped with Head up display.
Does the 2009 YAMAHA YZF- R6 have Cooled seats?
No, the 2009 YAMAHA YZF- R6 is not equipped with Cooled seats.


