
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41 mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal Back-link with preload adjustment |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Petal-type rotors with two-piston calipers. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Petal disc. Single-piston. ABS. |
Tires
| Front Tire | 140/75-R17 |
| Rear Tire | 200/55-R17 |
| Wheels | Mirror Chrome Aluminum Bullet Hole Disc |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 71.6" w x 174.4" l x 71.1" h |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 66.5 in (1,690 mm) |
| Seat Height | 31.5 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 705.5 lbs (320 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK use?
A 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK uses Gasoline.
What drivetrain does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK have?
The 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK have?
The 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK has a Manual transmission.
What engine does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK have?
The 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK is equipped with a 103 CI engine.
What type of engine does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK have?
The 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK have Automatic climate control?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK have Backup camera?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK is not equipped with Backup camera.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK have Heated seats?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK is not equipped with Heated seats.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK have Apple CarPlay?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK have Android Auto?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK is not equipped with Android Auto.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK have Bluetooth?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK is not equipped with Bluetooth.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK have Keyless entry?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK is not equipped with Keyless entry.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK have Push start?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK is not equipped with Push start.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK have Navigation?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK is not equipped with Navigation.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK have Sunroof/moonroof?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK have Leather seats?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK is not equipped with Leather seats.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK have Wireless phone charging?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK have Adaptive cruise control?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK have Wifi hotspot?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK have Third row seats?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK is not equipped with Third row seats.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK have Tow package?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK is not equipped with Tow package.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK have Head up display?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK is not equipped with Head up display.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK have Cooled seats?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTK is not equipped with Cooled seats.

