
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | Multi-plate wet clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | 43mm inverted fork; electronically adjustable compression and rebound damping; |
| Rear Suspension | Monoshock, adjustable preload and rebound damping |
| Front Travel | 7.5 in (191 mm) |
| Rear Travel | 7.5 in (191 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS and Unified Braking System (UBS) |
| Rear Braking System | Single disc. ABS and Unified Braking System (UBS) |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Black, Slotted 5-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 110/80-R19 |
| Rear Tire | 150/70-R17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 46.2" h |
| Seat Height | 33.3 in (846 mm) |
| Rake / Trail | 28° / 5" |
| Wheelbase | 60.6 in (1,539 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 6.1 gal (23.1 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
Weights
| Dry Weight | 783 lbs (355.2 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 1 Year Limited Factory Warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
What type of fuel does a 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK use?
A 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK uses Gasoline.
What drivetrain does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have?
The 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have?
The 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK has a Manual transmission.
What engine does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have?
The 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is equipped with a 103 CI engine.
What type of engine does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have?
The 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Automatic climate control?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Backup camera?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Backup camera.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Heated seats?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Heated seats.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Apple CarPlay?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Android Auto?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Android Auto.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Bluetooth?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Bluetooth.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Keyless entry?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Keyless entry.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Push start?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Push start.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Navigation?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Navigation.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Sunroof/moonroof?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Leather seats?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Leather seats.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Wireless phone charging?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Adaptive cruise control?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Wifi hotspot?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Third row seats?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Third row seats.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Tow package?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Tow package.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Head up display?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Head up display.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Cooled seats?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Cooled seats.

