
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 49mm Dual Bending Valve. |
| Rear Suspension | 3 in. Dual Outboard Emulsion with Preload Adjustability |
| Front Travel | 9 in (229 mm) |
| Rear Travel | 9 in (229 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Dual-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 150/80-16 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 77.6" h |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Ground Clearance | 3.9 in (99 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 2.1 gal (8 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | 12 / Limited |
What type of fuel does a 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU use?
A 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU uses Gasoline.
What drivetrain does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have?
The 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have?
The 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU has a Manual transmission.
What engine does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have?
The 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is equipped with a 103 CI engine.
What type of engine does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have?
The 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Automatic climate control?
No, the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Backup camera?
No, the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Backup camera.
Does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Heated seats?
No, the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Heated seats.
Does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Apple CarPlay?
No, the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Android Auto?
No, the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Android Auto.
Does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Bluetooth?
No, the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Bluetooth.
Does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Keyless entry?
No, the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Keyless entry.
Does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Push start?
No, the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Push start.
Does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Navigation?
No, the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Navigation.
Does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Sunroof/moonroof?
No, the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Leather seats?
No, the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Leather seats.
Does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Wireless phone charging?
No, the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Adaptive cruise control?
No, the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Wifi hotspot?
No, the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Third row seats?
No, the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Third row seats.
Does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Tow package?
No, the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Tow package.
Does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Head up display?
No, the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Head up display.
Does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Cooled seats?
No, the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Cooled seats.

