
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | McPherson Strut |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front Travel | 3.1 in (79 mm) |
| Rear Travel | 3.1 in (79 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Sealed Hydraulic Drum |
| Rear Braking System | Sealed Hydraulic Drum |
Tires
| Wheels | Steel |
| Front Tire | 24/9-10 |
| Rear Tire | 24/11-10 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 52.6" w x 106.7" l x 70.9" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.2 gal (15.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Larger speedometer and tachometer with wide numbers large fuel and volt gauges with wide numbers display features odometer, trip A, trip B, range to empty, clock and gear indicator and larger telltale indicators |
| Warranty | 36 / Limited |
What type of fuel does a 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK use?
A 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK uses Gasoline.
What drivetrain does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have?
The 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have?
The 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK has a Manual transmission.
What engine does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have?
The 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is equipped with a 103 CI engine.
What type of engine does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have?
The 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Automatic climate control?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Backup camera?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Backup camera.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Heated seats?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Heated seats.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Apple CarPlay?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Android Auto?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Android Auto.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Bluetooth?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Bluetooth.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Keyless entry?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Keyless entry.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Push start?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Push start.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Navigation?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Navigation.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Sunroof/moonroof?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Leather seats?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Leather seats.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Wireless phone charging?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Adaptive cruise control?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Wifi hotspot?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Third row seats?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Third row seats.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Tow package?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Tow package.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Head up display?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Head up display.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Cooled seats?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Cooled seats.

