
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 49mm Dual Bending Valve. |
| Rear Suspension | 3 in. Dual Outboard Emulsion with Preload Adjustability |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 59.9" w x 77.9" h |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Rake / Trail | 173° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK use?
A 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK uses Gasoline.
What drivetrain does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK have?
The 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK have?
The 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK has a Manual transmission.
What engine does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK have?
The 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK is equipped with a 103 CI engine.
What type of engine does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK have?
The 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK have Automatic climate control?
No, the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK have Backup camera?
No, the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK is not equipped with Backup camera.
Does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK have Heated seats?
No, the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK is not equipped with Heated seats.
Does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK have Apple CarPlay?
No, the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK have Android Auto?
No, the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK is not equipped with Android Auto.
Does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK have Bluetooth?
No, the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK is not equipped with Bluetooth.
Does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK have Keyless entry?
No, the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK is not equipped with Keyless entry.
Does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK have Push start?
No, the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK is not equipped with Push start.
Does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK have Navigation?
No, the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK is not equipped with Navigation.
Does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK have Sunroof/moonroof?
No, the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK have Leather seats?
No, the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK is not equipped with Leather seats.
Does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK have Wireless phone charging?
No, the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK have Adaptive cruise control?
No, the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK have Wifi hotspot?
No, the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK have Third row seats?
No, the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK is not equipped with Third row seats.
Does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK have Tow package?
No, the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK is not equipped with Tow package.
Does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK have Head up display?
No, the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK is not equipped with Head up display.
Does the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK have Cooled seats?
No, the 2013 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED ANNIVERSARY FLHTK is not equipped with Cooled seats.

