New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41 mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal Back-link with preload adjustment |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
Tires
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/80-NW17 |
| Rear Tire | 180/65-NW16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 98.6" length |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 63.5 in (1,613 mm) |
| Seat Height | 27.3 in (693 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 882 lbs (400.1 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light cruise control indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic use?
A 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic uses Gasoline with fuel tank capacity up to 6 gallons.
What is the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic fuel capacity?
A 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic has the fuel capacity of 6 gallons.
How much torque does a 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have?
A 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic has 136 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have?
The 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have?
The 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic has a Manual transmission.
What engine does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have?
The 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is equipped with a 103 CI engine.
What is the wheelbase of the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic?
The 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic has a wheelbase of 63.5.
What type of engine does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have?
The 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic cooled?
The 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is cooled by Oil & air.
What type of fuel system does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have?
The 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is equipped with a Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection (ESPFI) fuel system.
What type of starter does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have?
The 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is equipped with a Electric starter.
What is the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic compression ratio?
The 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic has a compression ratio of 9.7:1.
What type of front brakes does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have?
The 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is equipped with Double disc. 4-piston front brakes.
What type of rear brakes does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have?
The 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is equipped with Single disc. 2-piston rear brakes.
What is the floorplan of the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic?
The 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic has floorplan FLHTCU103.
Does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Automatic climate control?
No, the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Backup camera?
No, the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Backup camera.
Does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Heated seats?
No, the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Heated seats.
Does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Apple CarPlay?
No, the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Android Auto?
No, the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Android Auto.
Does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Bluetooth?
No, the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Bluetooth.
Does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Keyless entry?
No, the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Keyless entry.
Does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Push start?
No, the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Push start.
Does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Navigation?
No, the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Navigation.
Does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Sunroof/moonroof?
No, the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Leather seats?
No, the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Leather seats.
Does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Wireless phone charging?
No, the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Adaptive cruise control?
No, the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Wifi hotspot?
No, the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Third row seats?
No, the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Third row seats.
Does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Tow package?
No, the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Tow package.
Does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Head up display?
No, the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Head up display.
Does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Cooled seats?
No, the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Cooled seats.

