New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Belt |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Single shock |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Steel Laced |
| Front Tire | MT90-16 |
| Rear Tire | MU85-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 94.7" length |
| Seat Height | 24.5 in (622 mm) |
| Rake / Trail | 32.1° / 6" |
| Wheelbase | 64.5 in (1,638 mm) |
| Ground Clearance | 4.8 in (122 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 690 lbs (313 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 1 Year (Limited Factory Warranty) |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN use?
A 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN uses Gasoline with fuel tank capacity up to 5 gallons.
What is the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN fuel capacity?
A 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN has the fuel capacity of 5 gallons.
How much torque does a 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN have?
A 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN has 134 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN has a Manual transmission.
What engine does the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN is equipped with a 103 CI engine.
What is the wheelbase of the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN?
The 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN has a wheelbase of 64.5.
What type of engine does the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN cooled?
The 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN is cooled by Air.
What type of fuel system does the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN is equipped with a Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection fuel system.
What type of starter does the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN is equipped with a Electric starter.
What is the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN compression ratio?
The 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN has a compression ratio of 9.6:1.
What type of front brakes does the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN is equipped with Single disc. 4-piston front brakes.
What type of rear brakes does the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN is equipped with Single disc. 2-piston rear brakes.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN have Automatic climate control?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN have Backup camera?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN is not equipped with Backup camera.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN have Heated seats?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN is not equipped with Heated seats.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN have Apple CarPlay?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN have Android Auto?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN is not equipped with Android Auto.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN have Bluetooth?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN is not equipped with Bluetooth.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN have Keyless entry?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN is not equipped with Keyless entry.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN have Push start?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN is not equipped with Push start.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN have Navigation?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN is not equipped with Navigation.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN have Sunroof/moonroof?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN have Leather seats?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN is not equipped with Leather seats.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN have Wireless phone charging?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN have Adaptive cruise control?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN have Wifi hotspot?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN have Third row seats?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN is not equipped with Third row seats.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN have Tow package?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN is not equipped with Tow package.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN have Head up display?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN is not equipped with Head up display.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN have Cooled seats?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DELUXE FLSTN is not equipped with Cooled seats.

