New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Front Tire | MT90-B16 |
| Rear Tire | MU85-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 92.5" length |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.4 in (1,636 mm) |
| Seat Height | 25.6 in (650 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 679 lbs (308 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | Transferable, unlimited-mileage limited warranty; extended coverage available with a Honda Protection Plan. |
What type of fuel does a 2014 YAMAHA RAIDER use?
A 2014 YAMAHA RAIDER uses Gasoline.
What drivetrain does the 2014 YAMAHA RAIDER have?
The 2014 YAMAHA RAIDER has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2014 YAMAHA RAIDER have?
The 2014 YAMAHA RAIDER has a Manual transmission.
What engine does the 2014 YAMAHA RAIDER have?
The 2014 YAMAHA RAIDER is equipped with a 1854CC engine.
What type of engine does the 2014 YAMAHA RAIDER have?
The 2014 YAMAHA RAIDER is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2014 YAMAHA RAIDER have Automatic climate control?
No, the 2014 YAMAHA RAIDER is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2014 YAMAHA RAIDER have Backup camera?
No, the 2014 YAMAHA RAIDER is not equipped with Backup camera.
Does the 2014 YAMAHA RAIDER have Heated seats?
No, the 2014 YAMAHA RAIDER is not equipped with Heated seats.
Does the 2014 YAMAHA RAIDER have Apple CarPlay?
No, the 2014 YAMAHA RAIDER is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2014 YAMAHA RAIDER have Android Auto?
No, the 2014 YAMAHA RAIDER is not equipped with Android Auto.
Does the 2014 YAMAHA RAIDER have Bluetooth?
No, the 2014 YAMAHA RAIDER is not equipped with Bluetooth.
Does the 2014 YAMAHA RAIDER have Keyless entry?
No, the 2014 YAMAHA RAIDER is not equipped with Keyless entry.
Does the 2014 YAMAHA RAIDER have Push start?
No, the 2014 YAMAHA RAIDER is not equipped with Push start.
Does the 2014 YAMAHA RAIDER have Navigation?
No, the 2014 YAMAHA RAIDER is not equipped with Navigation.
Does the 2014 YAMAHA RAIDER have Sunroof/moonroof?
No, the 2014 YAMAHA RAIDER is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2014 YAMAHA RAIDER have Leather seats?
No, the 2014 YAMAHA RAIDER is not equipped with Leather seats.
Does the 2014 YAMAHA RAIDER have Wireless phone charging?
No, the 2014 YAMAHA RAIDER is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2014 YAMAHA RAIDER have Adaptive cruise control?
No, the 2014 YAMAHA RAIDER is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2014 YAMAHA RAIDER have Wifi hotspot?
No, the 2014 YAMAHA RAIDER is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2014 YAMAHA RAIDER have Third row seats?
No, the 2014 YAMAHA RAIDER is not equipped with Third row seats.
Does the 2014 YAMAHA RAIDER have Tow package?
No, the 2014 YAMAHA RAIDER is not equipped with Tow package.
Does the 2014 YAMAHA RAIDER have Head up display?
No, the 2014 YAMAHA RAIDER is not equipped with Head up display.
Does the 2014 YAMAHA RAIDER have Cooled seats?
No, the 2014 YAMAHA RAIDER is not equipped with Cooled seats.

