New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 20 in (508 mm) |
| Rear Travel | 20 in (508 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black and Chrome, 28-spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/80-17 |
| Rear Tire | 180/65-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 102.4" length |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 27 in (685 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 882 lbs (400.1 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 6 / Limited |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system, 6-speed, low fuel warning, ABS |
| Instrumentation | 10% larger speedometer and tachometer with 68% wider numbers 28% larger fuel and volt gauges with 30% wider numbers display features odometer, trip A, trip B, range to empty, and gear indicator and larger telltale indicators |
What type of fuel does a 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL use?
A 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL uses Gasoline with fuel tank capacity up to 6 gallons.
What is the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL fuel capacity?
A 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL has the fuel capacity of 6 gallons.
How much horsepower does a 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL have?
A 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL has 86 horsepower.
How much torque does a 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL have?
A 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL has 138 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL have?
The 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL have?
The 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL has a Manual transmission.
What engine does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL have?
The 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL is equipped with a 103 CI engine.
What is the wheelbase of the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL?
The 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL has a wheelbase of 64.
What type of engine does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL have?
The 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL cooled?
The 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL is cooled by Oil & air.
What type of fuel system does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL have?
The 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL is equipped with a Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection fuel system.
What is the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL compression ratio?
The 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL has a compression ratio of 9.7:1.
What type of front brakes does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL have?
The 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL is equipped with Double disc. ABS. 4-piston front brakes.
What type of rear brakes does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL have?
The 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL is equipped with Single disc. ABS. 2-piston rear brakes.
Does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL have Automatic climate control?
No, the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL have Backup camera?
No, the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL is not equipped with Backup camera.
Does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL have Heated seats?
No, the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL is not equipped with Heated seats.
Does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL have Apple CarPlay?
No, the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL have Android Auto?
No, the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL is not equipped with Android Auto.
Does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL have Bluetooth?
No, the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL is not equipped with Bluetooth.
Does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL have Keyless entry?
No, the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL is not equipped with Keyless entry.
Does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL have Push start?
No, the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL is not equipped with Push start.
Does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL have Navigation?
No, the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL is not equipped with Navigation.
Does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL have Sunroof/moonroof?
No, the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL have Leather seats?
No, the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL is not equipped with Leather seats.
Does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL have Wireless phone charging?
No, the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL have Adaptive cruise control?
No, the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL have Wifi hotspot?
No, the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL have Third row seats?
No, the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL is not equipped with Third row seats.
Does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL have Tow package?
No, the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL is not equipped with Tow package.
Does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL have Head up display?
No, the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL is not equipped with Head up display.
Does the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL have Cooled seats?
No, the 2015 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED LOW FLHTKL is not equipped with Cooled seats.

