
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi plate wet |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 43mm inverted Big Piston fork with spring preload, rebound and compression damping adjustability |
| Rear Suspension | Unit Pro-Link® Ohlins Shock with spring-preload, rebound and compression-damping adjustability |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Aluminium cast wheels |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.6" w x 85.9" l x 49.9" h |
| Seat Height | 32.2 in (818 mm) |
| Rake / Trail | 23° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Ground Clearance | 6.3 in (160 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.7 gal (17.8 L) |
Weights
| Dry Weight | 249 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | LED headlamp |
| Instrumentation | LCD Instrumentation. |
What type of fuel does a 2015 HONDA CBR 1000 RR use?
A 2015 HONDA CBR 1000 RR uses Gasoline.
What is the 2015 HONDA CBR 1000 RR fuel capacity?
A 2015 HONDA CBR 1000 RR has the fuel capacity of 5 gallons.
What drivetrain does the 2015 HONDA CBR 1000 RR have?
The 2015 HONDA CBR 1000 RR has a RWD drivetrain.
What transmission does the 2015 HONDA CBR 1000 RR have?
The 2015 HONDA CBR 1000 RR has a Manual transmission.
What engine does the 2015 HONDA CBR 1000 RR have?
The 2015 HONDA CBR 1000 RR is equipped with a 1000 CC engine.
What is the wheelbase of the 2015 HONDA CBR 1000 RR?
The 2015 HONDA CBR 1000 RR has a wheelbase of 55.5.
What type of engine does the 2015 HONDA CBR 1000 RR have?
The 2015 HONDA CBR 1000 RR is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2015 HONDA CBR 1000 RR cooled?
The 2015 HONDA CBR 1000 RR is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2015 HONDA CBR 1000 RR have?
The 2015 HONDA CBR 1000 RR is equipped with a Injection. Programmed Dual Stage Fuel Injection (PGM-DSFI) with 46mm throttle bodies, Denso 12-hole injectors fuel system.
What type of starter does the 2015 HONDA CBR 1000 RR have?
The 2015 HONDA CBR 1000 RR is equipped with a Electric starter.
What is the 2015 HONDA CBR 1000 RR compression ratio?
The 2015 HONDA CBR 1000 RR has a compression ratio of 12.3:1.
What type of front brakes does the 2015 HONDA CBR 1000 RR have?
The 2015 HONDA CBR 1000 RR is equipped with Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. front brakes.
What type of rear brakes does the 2015 HONDA CBR 1000 RR have?
The 2015 HONDA CBR 1000 RR is equipped with Single disc. Single-piston caliper. rear brakes.
Does the 2015 HONDA CBR 1000 RR have Automatic climate control?
No, the 2015 HONDA CBR 1000 RR is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2015 HONDA CBR 1000 RR have Backup camera?
No, the 2015 HONDA CBR 1000 RR is not equipped with Backup camera.
Does the 2015 HONDA CBR 1000 RR have Heated seats?
No, the 2015 HONDA CBR 1000 RR is not equipped with Heated seats.
Does the 2015 HONDA CBR 1000 RR have Apple CarPlay?
No, the 2015 HONDA CBR 1000 RR is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2015 HONDA CBR 1000 RR have Android Auto?
No, the 2015 HONDA CBR 1000 RR is not equipped with Android Auto.
Does the 2015 HONDA CBR 1000 RR have Bluetooth?
No, the 2015 HONDA CBR 1000 RR is not equipped with Bluetooth.
Does the 2015 HONDA CBR 1000 RR have Keyless entry?
No, the 2015 HONDA CBR 1000 RR is not equipped with Keyless entry.
Does the 2015 HONDA CBR 1000 RR have Push start?
No, the 2015 HONDA CBR 1000 RR is not equipped with Push start.
Does the 2015 HONDA CBR 1000 RR have Navigation?
No, the 2015 HONDA CBR 1000 RR is not equipped with Navigation.
Does the 2015 HONDA CBR 1000 RR have Sunroof/moonroof?
No, the 2015 HONDA CBR 1000 RR is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2015 HONDA CBR 1000 RR have Leather seats?
No, the 2015 HONDA CBR 1000 RR is not equipped with Leather seats.
Does the 2015 HONDA CBR 1000 RR have Wireless phone charging?
No, the 2015 HONDA CBR 1000 RR is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2015 HONDA CBR 1000 RR have Adaptive cruise control?
No, the 2015 HONDA CBR 1000 RR is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2015 HONDA CBR 1000 RR have Wifi hotspot?
No, the 2015 HONDA CBR 1000 RR is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2015 HONDA CBR 1000 RR have Third row seats?
No, the 2015 HONDA CBR 1000 RR is not equipped with Third row seats.
Does the 2015 HONDA CBR 1000 RR have Tow package?
No, the 2015 HONDA CBR 1000 RR is not equipped with Tow package.
Does the 2015 HONDA CBR 1000 RR have Head up display?
No, the 2015 HONDA CBR 1000 RR is not equipped with Head up display.
Does the 2015 HONDA CBR 1000 RR have Cooled seats?
No, the 2015 HONDA CBR 1000 RR is not equipped with Cooled seats.

