
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | 520 X-Ring |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Shocks | FOX 2.5 PODIUM RC2 Piggyback with bypass and Smart-Shox Technology featuring Live Valve Gen 3 (Dual Valve compression & rebound) |
| Rear Shocks | FOX 3.0 PODIUM RC2 Piggyback with bypass and Smart-Shox Technology featuring Live Valve Gen 3 (Dual Valve compression & rebound) |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission / Lockable Hand Lever |
Tires
| Wheels | Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/80-17 |
| Rear Tire | 180/65-16 |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16 in x 5 in |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 102.4" length |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Seat Height | 27 in (686 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93 x 138 x 32 cm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Storage Capacity | 2.1 gal (8.1 L) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride, 4 Gal (15 L) Front Dry Storage 2 Gal (8 L) Rear Storage |
| Payload Capacity | 598 lbs (1,320 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Bed Capacity | 299 pounds |
Weights
| Dry Weight | 882 lbs (400.1 kg) |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators; cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Magneto | 1700-W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 2- 100 watt trunk speakers. 600 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: Gen 2 Tri-mode DPS High torque |
| Cage Type | High strength (Dual phase) steel tubing and stampings |
| Features | Standard Equipment: Remote Locking Hard Saddlebags, Power Adjustable Windshield, 37+ Gallons of Storage, Keyless Ignition, Adjustable Fairing Vents, USB Charger, Tire Pressure Monitoring System (TPMS) |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light cruise control indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | 12 / Limited |
| Handlebars | Aluminum |
What type of fuel does a 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL use?
A 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL uses Gasoline.
What is the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL fuel capacity?
A 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL has the fuel capacity of 6 gallons.
How much horsepower does a 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL have?
A 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL has 87 horsepower.
How much torque does a 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL have?
A 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL has 138 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL have?
The 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL has a RWD drivetrain.
What transmission does the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL have?
The 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL has a Manual transmission.
What engine does the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL have?
The 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL is equipped with a 103 CI engine.
What is the wheelbase of the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL?
The 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL has a wheelbase of 64.
What type of engine does the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL have?
The 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL cooled?
The 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL is cooled by Oil & air.
What type of fuel system does the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL have?
The 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL is equipped with a Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection fuel system.
What type of starter does the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL have?
The 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL is equipped with a Electric starter.
What is the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL compression ratio?
The 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL has a compression ratio of 9.7:1.
What type of front brakes does the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL have?
The 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL is equipped with Double disc. ABS. 4-piston front brakes.
What type of rear brakes does the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL have?
The 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL is equipped with Single disc. ABS. 4-piston rear brakes.
Does the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL have Automatic climate control?
No, the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL have Backup camera?
No, the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL is not equipped with Backup camera.
Does the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL have Heated seats?
No, the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL is not equipped with Heated seats.
Does the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL have Apple CarPlay?
No, the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL have Android Auto?
No, the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL is not equipped with Android Auto.
Does the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL have Bluetooth?
No, the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL is not equipped with Bluetooth.
Does the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL have Keyless entry?
No, the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL is not equipped with Keyless entry.
Does the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL have Push start?
No, the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL is not equipped with Push start.
Does the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL have Navigation?
No, the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL is not equipped with Navigation.
Does the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL have Sunroof/moonroof?
No, the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL have Leather seats?
No, the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL is not equipped with Leather seats.
Does the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL have Wireless phone charging?
No, the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL have Adaptive cruise control?
No, the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL have Wifi hotspot?
No, the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL have Third row seats?
No, the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL is not equipped with Third row seats.
Does the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL have Tow package?
No, the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL is not equipped with Tow package.
Does the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL have Head up display?
No, the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL is not equipped with Head up display.
Does the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL have Cooled seats?
No, the 2016 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC LOW FLHTCUL is not equipped with Cooled seats.

