
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Shocks | Twin tube gas charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas charged shocks |
| Front Travel | 17.6 in (447 mm) |
| Rear Travel | 20.1 in (510 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 96.5" length |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Bed Box Dimensions | 20.7 x 37 x 7.9 in (52.5 x 94 x 20 cm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Seat Height | 28.1 in (715 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680.4 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Box Capacity | 300 lb (136.1 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Storage Capacity | 3.1 gal (11.7 L) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Bed Capacity | 450 pounds |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
Weights
| Dry Weight | 778.2 lbs (353 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display |
| Magneto | 650 W |
| Audio System | Includes 4 Standard 50 watt speakers. 2 in the fairing, 2 in the trunk. 200 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: High torque Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Features | Standard Equipment: Remote Locking Hard Saddlebags, Power Adjustable Windshield, 18+ Gallons of Storage, Keyless Ignition, Adjustable Fairing Vents, USB Charger, Tire Pressure Monitoring System (TPMS) |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Warranty | Factory: 1 year BRP limited warranty | Extended: B.E.S.T. term available up to 30 months |
| Handlebars | Aluminum |
What type of fuel does a 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS use?
A 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS uses Gasoline.
What is the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS fuel capacity?
A 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS has the fuel capacity of 6 gallons.
How much horsepower does a 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS have?
A 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS has 86 horsepower.
How much torque does a 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS have?
A 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS has 114 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS have?
The 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS has a RWD drivetrain.
What transmission does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS have?
The 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS has a Manual transmission.
What engine does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS have?
The 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS is equipped with a 107 CI engine.
What is the wheelbase of the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS?
The 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS has a wheelbase of 64.
What type of engine does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS have?
The 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS cooled?
The 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS is cooled by Oil & air.
What type of fuel system does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS have?
The 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS is equipped with a Injection. ESPFI fuel system.
What type of starter does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS have?
The 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS is equipped with a Electric starter.
What is the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS compression ratio?
The 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS has a compression ratio of 10.0:1.
What type of front brakes does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS have?
The 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS is equipped with Double disc. Optional ABS. 4-piston front brakes.
What type of rear brakes does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS have?
The 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS is equipped with Single disc. Optional ABS. 4-piston rear brakes.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS have Automatic climate control?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS have Backup camera?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS is not equipped with Backup camera.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS have Heated seats?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS is not equipped with Heated seats.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS have Apple CarPlay?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS have Android Auto?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS is not equipped with Android Auto.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS have Bluetooth?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS have Keyless entry?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS have Push start?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS is not equipped with Push start.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS have Navigation?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS is not equipped with Navigation.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS have Sunroof/moonroof?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS have Leather seats?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS is not equipped with Leather seats.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS have Wireless phone charging?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS have Adaptive cruise control?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS have Wifi hotspot?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS have Third row seats?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS is not equipped with Third row seats.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS have Tow package?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS is not equipped with Tow package.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS have Head up display?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS is not equipped with Head up display.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS have Cooled seats?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPCIAL FLHXS is not equipped with Cooled seats.

