New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Hydraulic Telescopic fork 41mm |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload/ |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.5" w x 39.6" h |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (1,710 mm) |
| Seat Height | 26 in (660 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N use?
A 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N uses Gasoline.
What drivetrain does the 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N have?
The 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N have?
The 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N has a Manual transmission.
What engine does the 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N have?
The 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N is equipped with a 883 CC engine.
What type of engine does the 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N have?
The 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N have Automatic climate control?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N have Backup camera?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N is not equipped with Backup camera.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N have Heated seats?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N is not equipped with Heated seats.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N have Apple CarPlay?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N have Android Auto?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N is not equipped with Android Auto.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N have Bluetooth?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N is not equipped with Bluetooth.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N have Keyless entry?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N is not equipped with Keyless entry.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N have Push start?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N is not equipped with Push start.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N have Navigation?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N is not equipped with Navigation.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N have Sunroof/moonroof?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N have Leather seats?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N is not equipped with Leather seats.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N have Wireless phone charging?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N have Adaptive cruise control?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N have Wifi hotspot?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N have Third row seats?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N is not equipped with Third row seats.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N have Tow package?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N is not equipped with Tow package.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N have Head up display?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N is not equipped with Head up display.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N have Cooled seats?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON IRON 883 XL883N is not equipped with Cooled seats.

