
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Multiplate wet clutch with mechanical slipper system. |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Öhlins fork with TIN surface treatment. Forged aluminium radial calliper mounting bracket. Completely adjustable spring preload and hydraulic compression and rebound damping. |
| Rear Suspension | Double braced aluminium swingarm; mixed low thickness and sheet casting technology. Sachs monoshock with piggy-back, fully adjustable in: spring preload, hydraulics in compression and rebound. APS pr |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating stainless steel discs with lightweight stainless steel rotor with 6 studs. Brembo radial callipers with 4 diam. horizontally opposed 32 mm pistons. Sintered pads. Axial pump |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Brembo floating calliper. |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 200/55-ZR17 |
| Wheels | Cast aluminium wheels with 3 split spoke design. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 22.9" w x 30.5" h |
| Rake / Trail | 24.5° / 4" |
| Wheelbase | 56.7 in (1,439 mm) |
| Seat Height | 33.5 in (851 mm) |
| Ground Clearance | 4.9 in (125 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.9 gal (18.5 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 390.2 lbs (177 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 18 / Limited |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Analogue/digital |
What type of fuel does a 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE use?
A 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE uses Gasoline.
What drivetrain does the 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE have?
The 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE have?
The 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE has a Manual transmission.
What engine does the 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE have?
The 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE is equipped with a 900 CC engine.
What type of engine does the 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE have?
The 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE have Automatic climate control?
No, the 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE have Backup camera?
No, the 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE is not equipped with Backup camera.
Does the 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE have Heated seats?
No, the 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE is not equipped with Heated seats.
Does the 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE have Apple CarPlay?
No, the 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE have Android Auto?
No, the 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE is not equipped with Android Auto.
Does the 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE have Bluetooth?
No, the 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE have Keyless entry?
No, the 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE have Push start?
No, the 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE is not equipped with Push start.
Does the 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE have Navigation?
No, the 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE is not equipped with Navigation.
Does the 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE have Sunroof/moonroof?
No, the 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE have Leather seats?
No, the 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE is not equipped with Leather seats.
Does the 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE have Wireless phone charging?
No, the 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE have Adaptive cruise control?
No, the 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE have Wifi hotspot?
No, the 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE have Third row seats?
No, the 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE is not equipped with Third row seats.
Does the 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE have Tow package?
No, the 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE is not equipped with Tow package.
Does the 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE have Head up display?
No, the 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE is not equipped with Head up display.
Does the 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE have Cooled seats?
No, the 2020 CAN AM RYKER RALLY 900 ACE is not equipped with Cooled seats.

