
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | |
| Gearbox |
Suspension
| Front Suspension | McPherson Strut |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front Travel | in |
| Rear Travel | in |
Brakes
| Front Braking System | Sealed Hydraulic Drum |
| Rear Braking System | Sealed Hydraulic Drum |
Tires
| Front Tire | |
| Rear Tire | |
| Wheels | Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 44.2" h |
| Seat Height | 25.9 in |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 90 in (2,286 mm) |
| Ground Clearance | 14 in (356 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 9.5 gal (35.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 1,460 lbs (662 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 36 / Limited |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS use?
A 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS have?
The 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS has a drivetrain.
What transmission does the 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS have?
The 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS has a Manual transmission.
What engine does the 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS have?
The 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS is equipped with a 132 CI engine.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS have Automatic climate control?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS have Backup camera?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS is not equipped with Backup camera.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS have Heated seats?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS is not equipped with Heated seats.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS have Apple CarPlay?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS have Android Auto?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS is not equipped with Android Auto.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS have Bluetooth?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS have Keyless entry?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS have Push start?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS is not equipped with Push start.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS have Navigation?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS is not equipped with Navigation.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS have Sunroof/moonroof?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS have Leather seats?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS is not equipped with Leather seats.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS have Wireless phone charging?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS have Adaptive cruise control?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS have Wifi hotspot?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS have Third row seats?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS is not equipped with Third row seats.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS have Tow package?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS is not equipped with Tow package.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS have Head up display?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS is not equipped with Head up display.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS have Cooled seats?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON LOWRIDER S FXLRS is not equipped with Cooled seats.

