
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Petal discs and two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Petal disc and single piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Slicer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.1" w x 80.9" l x 45.1" h |
| Rake / Trail | 24° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Seat Height | 31.1 in (790 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.1 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 794 lbs (360.2 kg) |
Lights & Safety
| Instrumentation | Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators. |
| Lighting | High beam, running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, battery, security system, low fuel warning, cruise control, ABS, Gear/RPM display, miles to empty display |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS use?
A 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS uses Gasoline with fuel tank capacity up to 4 gallons.
What is the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS fuel capacity?
A 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS has the fuel capacity of 4 gallons.
How much horsepower does a 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS have?
A 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS has 52 horsepower.
How much torque does a 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS have?
A 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS has 41 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS have?
The 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS has a drivetrain.
What transmission does the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS have?
The 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS has a Manual transmission.
What engine does the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS have?
The 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS is equipped with a 650 CC engine.
What is the wheelbase of the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS?
The 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS has a wheelbase of 55.5.
What type of engine does the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS have?
The 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS cooled?
The 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS have?
The 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS is equipped with a Injection. DFI® with dual 36mm Keihin throttle bodies fuel system.
What type of starter does the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS have?
The 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS is equipped with a Electric starter.
What is the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS compression ratio?
The 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS has a compression ratio of 10.8:1.
What type of front brakes does the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS have?
The 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS is equipped with Double disc. Petal discs and two-piston calipers. Optional ABS. front brakes.
What type of rear brakes does the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS have?
The 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS is equipped with Single disc. Petal disc and single piston caliper. Optional ABS. rear brakes.
Does the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS have Automatic climate control?
No, the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS have Backup camera?
No, the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS have Heated seats?
No, the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS have Apple CarPlay?
No, the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS have Android Auto?
No, the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS have Bluetooth?
No, the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS have Keyless entry?
No, the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS have Push start?
No, the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS is not equipped with Push start.
Does the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS have Navigation?
No, the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS have Leather seats?
No, the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS have Wireless phone charging?
No, the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS have Wifi hotspot?
No, the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS have Third row seats?
No, the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS have Tow package?
No, the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS have Head up display?
No, the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS have Cooled seats?
No, the 2021 KAWASAKI NINJA 650 ABS is not equipped with Cooled seats.

