
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic Fork. 49mm Dual Bending Valve. |
| Rear Suspension | Twin shocks. Premium Low Hand-Adjustable. |
| Front Travel | 7.6 in (193 mm) |
| Rear Travel | 7.9 in (201 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tir. |
| Front Tire | 130/70-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 95.7" length |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 25.9 in (658 mm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 820.1 lbs (372 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators. |
What type of fuel does a 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK use?
A 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK uses Gasoline.
What is the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK fuel capacity?
A 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK has the fuel capacity of 6 gallons.
How much horsepower does a 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK have?
A 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK has 89 horsepower.
How much torque does a 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK have?
A 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK has 150 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK have?
The 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK has a RWD drivetrain.
What transmission does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK have?
The 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK has a Manual transmission.
What engine does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK have?
The 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK is equipped with a 114 CI engine.
What is the wheelbase of the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK?
The 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK has a wheelbase of 64.
What type of engine does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK have?
The 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK cooled?
The 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK is cooled by Air.
What type of fuel system does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK have?
The 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK is equipped with a Injection. ESPFI fuel system.
What type of starter does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK have?
The 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK is equipped with a Electric starter.
What is the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK compression ratio?
The 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK has a compression ratio of 10.0:1.
What type of front brakes does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK have?
The 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK is equipped with Double disc. Optional ABS. 4-piston front brakes.
What type of rear brakes does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK have?
The 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK is equipped with Single disc. Optional ABS. 4-piston rear brakes.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK have Automatic climate control?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK have Backup camera?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK is not equipped with Backup camera.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK have Heated seats?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK is not equipped with Heated seats.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK have Apple CarPlay?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK have Android Auto?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK is not equipped with Android Auto.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK have Bluetooth?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK is not equipped with Bluetooth.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK have Keyless entry?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK is not equipped with Keyless entry.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK have Push start?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK is not equipped with Push start.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK have Navigation?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK is not equipped with Navigation.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK have Sunroof/moonroof?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK have Leather seats?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK is not equipped with Leather seats.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK have Wireless phone charging?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK have Adaptive cruise control?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK have Wifi hotspot?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK have Third row seats?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK is not equipped with Third row seats.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK have Tow package?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK is not equipped with Tow package.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK have Head up display?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK is not equipped with Head up display.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK have Cooled seats?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE LIMITED FLTRK is not equipped with Cooled seats.

