
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.5 in (115 mm) |
| Rear Travel | 5.2 in (131 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 44.2" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 28.1 in (715 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS use?
A 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS have?
The 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS have?
The 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS has a Manual transmission.
What engine does the 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS have?
The 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS is equipped with a 114 CI engine.
What type of engine does the 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS have?
The 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS have Automatic climate control?
No, the 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS have Backup camera?
No, the 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS have Heated seats?
No, the 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS have Apple CarPlay?
No, the 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS have Android Auto?
No, the 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS have Bluetooth?
No, the 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS have Keyless entry?
No, the 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS have Push start?
No, the 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS is not equipped with Push start.
Does the 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS have Navigation?
No, the 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS is not equipped with Navigation.
Does the 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS have Leather seats?
No, the 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS have Wireless phone charging?
No, the 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS have Adaptive cruise control?
No, the 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS have Wifi hotspot?
No, the 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS have Third row seats?
No, the 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS have Tow package?
No, the 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS is not equipped with Tow package.
Does the 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS have Head up display?
No, the 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS is not equipped with Head up display.
Does the 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS have Cooled seats?
No, the 2023 HARLEY DAVIDSON HERITAGE CLASSIC FLHCS is not equipped with Cooled seats.

