
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 73.6" h |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (1,710 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST use?
A 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST uses Unknown.
What drivetrain does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST have?
The 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST has a drivetrain.
What transmission does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST have?
The 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST has a Manual transmission.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST have Automatic climate control?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST have Backup camera?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST is not equipped with Backup camera.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST have Heated seats?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST is not equipped with Heated seats.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST have Apple CarPlay?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST have Android Auto?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST is not equipped with Android Auto.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST have Bluetooth?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST is not equipped with Bluetooth.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST have Keyless entry?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST is not equipped with Keyless entry.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST have Push start?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST is not equipped with Push start.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST have Navigation?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST is not equipped with Navigation.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST have Sunroof/moonroof?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST have Leather seats?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST is not equipped with Leather seats.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST have Wireless phone charging?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST have Adaptive cruise control?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST have Wifi hotspot?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST have Third row seats?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST is not equipped with Third row seats.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST have Tow package?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST is not equipped with Tow package.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST have Head up display?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST is not equipped with Head up display.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST have Cooled seats?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST is not equipped with Cooled seats.

