New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 49mm dual bending valve |
| Rear Suspension | Twin shocks, premium low hand-adjustable |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 3.7 in (94 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop Harley-Davidson Series tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 96.5" length |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26.1 in (663 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
| Warranty | One Year. Transferable, unlimited-mileage limited warranty |
What type of fuel does a 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX use?
A 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX uses Gasoline with fuel tank capacity up to 6 gallons.
What is the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX fuel capacity?
A 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX has the fuel capacity of 6 gallons.
How much horsepower does a 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have?
A 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX has 89 horsepower.
How much torque does a 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have?
A 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX has 150 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have?
The 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have?
The 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX has a Manual transmission.
What engine does the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have?
The 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is equipped with a 114 CI engine.
What is the wheelbase of the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX?
The 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX has a wheelbase of 64.
What type of engine does the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have?
The 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX cooled?
The 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is cooled by Air.
What type of fuel system does the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have?
The 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is equipped with a Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection fuel system.
What type of starter does the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have?
The 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is equipped with a Electric starter.
What is the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX compression ratio?
The 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX has a compression ratio of 10.0:1.
What type of front brakes does the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have?
The 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is equipped with Double disc. Optional ABS. 4-piston front brakes.
What type of rear brakes does the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have?
The 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is equipped with Single disc. Optional ABS. 4-piston rear brakes.
Does the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Automatic climate control?
No, the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Backup camera?
No, the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Heated seats?
No, the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Apple CarPlay?
No, the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Android Auto?
No, the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Bluetooth?
No, the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Keyless entry?
No, the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Push start?
No, the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Push start.
Does the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Navigation?
No, the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Navigation.
Does the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Leather seats?
No, the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Wireless phone charging?
No, the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Adaptive cruise control?
No, the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Wifi hotspot?
No, the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Third row seats?
No, the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Tow package?
No, the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Tow package.
Does the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Head up display?
No, the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Head up display.
Does the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Cooled seats?
No, the 2023 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Cooled seats.

