New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Gearbox | 5-speed |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks with five-position spring-preload adjustability |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 3.5 in (89 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Front Tire | 120/90-17 |
| Rear Tire | 160/80-15 |
| Wheels | Spoked wheels |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 59.9" w x 77.9" h |
| Rake / Trail | 34° / 6" |
| Wheelbase | 64.6 in (1,641 mm) |
| Seat Height | 25.8 in (655 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 778.2 lbs (353 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Tank-mounted instruments |
What type of fuel does a 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom use?
A 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom uses Gasoline with fuel tank capacity up to 4 gallons.
What is the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom fuel capacity?
A 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom has the fuel capacity of 4 gallons.
What drivetrain does the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom have?
The 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom have?
The 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom has a Manual transmission.
What engine does the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom have?
The 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom is equipped with a 750 CC engine.
What is the wheelbase of the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom?
The 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom has a wheelbase of 64.6.
What type of engine does the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom have?
The 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom cooled?
The 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom have?
The 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom is equipped with a Injection. PGM-FI with automatic enrichment circuit, one 34mm throttle body fuel system.
What type of starter does the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom have?
The 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom is equipped with a Electric starter.
What is the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom compression ratio?
The 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom has a compression ratio of 9.6:1.
What type of front brakes does the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom have?
The 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom is equipped with Single disc. Two-piston calipers. front brakes.
What type of rear brakes does the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom have?
The 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom is equipped with Expanding brake (drum brake) rear brakes.
Does the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom have Automatic climate control?
No, the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom have Backup camera?
No, the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom have Heated seats?
No, the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom have Apple CarPlay?
No, the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom have Android Auto?
No, the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom have Bluetooth?
No, the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom have Keyless entry?
No, the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom have Push start?
No, the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom is not equipped with Push start.
Does the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom have Navigation?
No, the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom is not equipped with Navigation.
Does the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom have Leather seats?
No, the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom have Wireless phone charging?
No, the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom have Adaptive cruise control?
No, the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom have Wifi hotspot?
No, the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom have Third row seats?
No, the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom have Tow package?
No, the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom is not equipped with Tow package.
Does the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom have Head up display?
No, the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom is not equipped with Head up display.
Does the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom have Cooled seats?
No, the 2023 HONDA SHADOW PHANTOM Phantom is not equipped with Cooled seats.

