New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Gear Drive Wet Clutch |
Suspension
| Front Suspension | KYB telescopic fork, 43 mm |
| Rear Suspension | Dual Fox® Piggyback Shocks |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 4 in (102 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Brembo. Floating discs. 4 piston caliper. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Brembo. Floating Rotor. 2 piston caliper |
Tires
| Wheels | Cast Black wheels. Pirelli Night Dragon tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 36.3" w x 90.6" l x 50" h |
| Rake / Trail | 28° / 4" |
| Wheelbase | 64.6 in (1,640 mm) |
| Seat Height | 27 in (686 mm) |
| Ground Clearance | 5.9 in (150 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4 gal (15.1 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 665 lbs (301.6 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 2 Years, Unlimited Miles |
| Lighting | LED Headlight, LED Tail/Brake/Turn Signals |
| Instrumentation | Speedometer, Tachometer, Odometer, fuel gauge, compass, ambient temperature, Gear indicator |
What type of fuel does a 2023 INDIAN SPORT CHIEF use?
A 2023 INDIAN SPORT CHIEF uses Gasoline with fuel tank capacity up to 4 gallons.
What is the 2023 INDIAN SPORT CHIEF fuel capacity?
A 2023 INDIAN SPORT CHIEF has the fuel capacity of 4 gallons.
How much torque does a 2023 INDIAN SPORT CHIEF have?
A 2023 INDIAN SPORT CHIEF has 163 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2023 INDIAN SPORT CHIEF have?
The 2023 INDIAN SPORT CHIEF has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2023 INDIAN SPORT CHIEF have?
The 2023 INDIAN SPORT CHIEF has a Manual transmission.
What engine does the 2023 INDIAN SPORT CHIEF have?
The 2023 INDIAN SPORT CHIEF is equipped with a 131 CI engine.
What is the wheelbase of the 2023 INDIAN SPORT CHIEF?
The 2023 INDIAN SPORT CHIEF has a wheelbase of 64.6.
What type of engine does the 2023 INDIAN SPORT CHIEF have?
The 2023 INDIAN SPORT CHIEF is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2023 INDIAN SPORT CHIEF cooled?
The 2023 INDIAN SPORT CHIEF is cooled by Air.
What type of fuel system does the 2023 INDIAN SPORT CHIEF have?
The 2023 INDIAN SPORT CHIEF is equipped with a Injection. Closed Loop Sequential Port injection, 54mm fuel system.
What type of starter does the 2023 INDIAN SPORT CHIEF have?
The 2023 INDIAN SPORT CHIEF is equipped with a Electric starter.
What is the 2023 INDIAN SPORT CHIEF compression ratio?
The 2023 INDIAN SPORT CHIEF has a compression ratio of 11.0:1.
What type of front brakes does the 2023 INDIAN SPORT CHIEF have?
The 2023 INDIAN SPORT CHIEF is equipped with Double disc. ABS. Brembo. Floating discs. 4 piston caliper. front brakes.
What type of rear brakes does the 2023 INDIAN SPORT CHIEF have?
The 2023 INDIAN SPORT CHIEF is equipped with Single disc. ABS. Brembo. Floating Rotor. 2 piston caliper rear brakes.
Does the 2023 INDIAN SPORT CHIEF have Automatic climate control?
No, the 2023 INDIAN SPORT CHIEF is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 INDIAN SPORT CHIEF have Backup camera?
No, the 2023 INDIAN SPORT CHIEF is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 INDIAN SPORT CHIEF have Heated seats?
No, the 2023 INDIAN SPORT CHIEF is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 INDIAN SPORT CHIEF have Apple CarPlay?
No, the 2023 INDIAN SPORT CHIEF is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 INDIAN SPORT CHIEF have Android Auto?
No, the 2023 INDIAN SPORT CHIEF is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 INDIAN SPORT CHIEF have Bluetooth?
No, the 2023 INDIAN SPORT CHIEF is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 INDIAN SPORT CHIEF have Keyless entry?
No, the 2023 INDIAN SPORT CHIEF is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 INDIAN SPORT CHIEF have Push start?
No, the 2023 INDIAN SPORT CHIEF is not equipped with Push start.
Does the 2023 INDIAN SPORT CHIEF have Navigation?
No, the 2023 INDIAN SPORT CHIEF is not equipped with Navigation.
Does the 2023 INDIAN SPORT CHIEF have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 INDIAN SPORT CHIEF is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 INDIAN SPORT CHIEF have Leather seats?
No, the 2023 INDIAN SPORT CHIEF is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 INDIAN SPORT CHIEF have Wireless phone charging?
No, the 2023 INDIAN SPORT CHIEF is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 INDIAN SPORT CHIEF have Adaptive cruise control?
No, the 2023 INDIAN SPORT CHIEF is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 INDIAN SPORT CHIEF have Wifi hotspot?
No, the 2023 INDIAN SPORT CHIEF is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 INDIAN SPORT CHIEF have Third row seats?
No, the 2023 INDIAN SPORT CHIEF is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 INDIAN SPORT CHIEF have Tow package?
No, the 2023 INDIAN SPORT CHIEF is not equipped with Tow package.
Does the 2023 INDIAN SPORT CHIEF have Head up display?
No, the 2023 INDIAN SPORT CHIEF is not equipped with Head up display.
Does the 2023 INDIAN SPORT CHIEF have Cooled seats?
No, the 2023 INDIAN SPORT CHIEF is not equipped with Cooled seats.

