
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Multiplate wet clutch with mechanical slipper system. |
| Transmission Type | Chain |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | Öhlins fork with TIN surface treatment. Forged aluminium radial calliper mounting bracket. Completely adjustable spring preload and hydraulic compression and rebound damping. |
| Rear Suspension | Double braced aluminium swingarm; mixed low thickness and sheet casting technology. Sachs monoshock with piggy-back, fully adjustable in: spring preload, hydraulics in compression and rebound. APS pr |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating stainless steel discs with lightweight stainless steel rotor with 6 studs. Brembo radial callipers with 4 diam. horizontally opposed 32 mm pistons. Sintered pads. Axial pump |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Brembo floating calliper. |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 200/55-ZR17 |
| Wheels | Cast aluminium wheels with 3 split spoke design. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 48.7" h |
| Rake / Trail | 24.5° / 4" |
| Wheelbase | 56.7 in (439 mm) |
| Seat Height | 33.5 in (851 mm) |
| Ground Clearance | 4.9 in (125 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.9 gal (18.5 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 390.2 lbs (177 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2024 POLARIS SLINGSHOT S use?
A 2024 POLARIS SLINGSHOT S uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have?
The 2024 POLARIS SLINGSHOT S has a drivetrain.
What transmission does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have?
The 2024 POLARIS SLINGSHOT S has a Manual transmission.
What engine does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have?
The 2024 POLARIS SLINGSHOT S is equipped with a 4 CYL engine.
What type of engine does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have?
The 2024 POLARIS SLINGSHOT S is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have Automatic climate control?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT S is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have Backup camera?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT S is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have Heated seats?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT S is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have Apple CarPlay?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT S is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have Android Auto?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT S is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have Bluetooth?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT S is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have Keyless entry?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT S is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have Push start?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT S is not equipped with Push start.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have Navigation?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT S is not equipped with Navigation.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT S is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have Leather seats?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT S is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have Wireless phone charging?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT S is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have Adaptive cruise control?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT S is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have Wifi hotspot?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT S is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have Third row seats?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT S is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have Tow package?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT S is not equipped with Tow package.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have Head up display?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT S is not equipped with Head up display.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have Cooled seats?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT S is not equipped with Cooled seats.

