
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Travel | 4 in (102 mm) |
| Front Suspension | 45mm fork |
| Rear Suspension | Single shock with adjustable rebound-damping and five-position spring-preload adjustability |
| Rear Travel | 3.7 in (94 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. 4-piston fixed.Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston torque-free floating |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Front Tire | 80/90-H21 |
| Rear Tire | 180/60-B17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 50" w x 71.2" h |
| Seat Height | 25.5 in (648 mm) |
| Rake / Trail | 34° / 5" |
| Wheelbase | 67.5 in (1,715 mm) |
| Ground Clearance | 4 in (102 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.7 gal (17.8 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 650 lbs (294.8 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | High beam, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system(optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/Gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE use?
A 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE have?
The 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE have?
The 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE has a Automatic transmission.
What engine does the 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE have?
The 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE is equipped with a 4 CYL engine.
What type of engine does the 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE have?
The 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE have Automatic climate control?
No, the 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE have Backup camera?
No, the 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE have Heated seats?
No, the 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE have Apple CarPlay?
No, the 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE have Android Auto?
No, the 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE have Bluetooth?
No, the 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE have Keyless entry?
No, the 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE have Push start?
No, the 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE is not equipped with Push start.
Does the 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE have Navigation?
No, the 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE is not equipped with Navigation.
Does the 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE have Leather seats?
No, the 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE have Wireless phone charging?
No, the 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE have Adaptive cruise control?
No, the 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE have Wifi hotspot?
No, the 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE have Third row seats?
No, the 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE have Tow package?
No, the 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE is not equipped with Tow package.
Does the 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE have Head up display?
No, the 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE is not equipped with Head up display.
Does the 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE have Cooled seats?
No, the 2025 POLARIS SLINGSHOT R AUTODRIVE is not equipped with Cooled seats.


