New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Gearbox | 5-speed |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks with five-position spring-preload adjustability. |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 3.7 in (94 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Front Tire | 140/80-17 |
| Rear Tire | 170/80-15 |
| Wheels | Mirror Chrome Aluminum Bullet Hole Disc |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.6" w x 40.6" h |
| Rake / Trail | 32° |
| Wheelbase | 65.7 in (1,669 mm) |
| Seat Height | 27 in (686 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.8 gal (18.2 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 705.5 lbs (320 kg) |
Lights & Safety
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | 1 Year Factory Warranty, Unlimted Miles |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
What type of fuel does a 1997 Honda Shadow Spirit 1100 use?
A 1997 Honda Shadow Spirit 1100 uses Gasoline.
What drivetrain does the 1997 Honda Shadow Spirit 1100 have?
The 1997 Honda Shadow Spirit 1100 has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 1997 Honda Shadow Spirit 1100 have?
The 1997 Honda Shadow Spirit 1100 has a Manual transmission.
What engine does the 1997 Honda Shadow Spirit 1100 have?
The 1997 Honda Shadow Spirit 1100 is equipped with a 750 CC engine.
What type of engine does the 1997 Honda Shadow Spirit 1100 have?
The 1997 Honda Shadow Spirit 1100 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 1997 Honda Shadow Spirit 1100 have Automatic climate control?
No, the 1997 Honda Shadow Spirit 1100 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 1997 Honda Shadow Spirit 1100 have Backup camera?
No, the 1997 Honda Shadow Spirit 1100 is not equipped with Backup camera.
Does the 1997 Honda Shadow Spirit 1100 have Heated seats?
No, the 1997 Honda Shadow Spirit 1100 is not equipped with Heated seats.
Does the 1997 Honda Shadow Spirit 1100 have Apple CarPlay?
No, the 1997 Honda Shadow Spirit 1100 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 1997 Honda Shadow Spirit 1100 have Android Auto?
No, the 1997 Honda Shadow Spirit 1100 is not equipped with Android Auto.
Does the 1997 Honda Shadow Spirit 1100 have Bluetooth?
No, the 1997 Honda Shadow Spirit 1100 is not equipped with Bluetooth.
Does the 1997 Honda Shadow Spirit 1100 have Keyless entry?
No, the 1997 Honda Shadow Spirit 1100 is not equipped with Keyless entry.
Does the 1997 Honda Shadow Spirit 1100 have Push start?
No, the 1997 Honda Shadow Spirit 1100 is not equipped with Push start.
Does the 1997 Honda Shadow Spirit 1100 have Navigation?
No, the 1997 Honda Shadow Spirit 1100 is not equipped with Navigation.
Does the 1997 Honda Shadow Spirit 1100 have Sunroof/moonroof?
No, the 1997 Honda Shadow Spirit 1100 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 1997 Honda Shadow Spirit 1100 have Leather seats?
No, the 1997 Honda Shadow Spirit 1100 is not equipped with Leather seats.
Does the 1997 Honda Shadow Spirit 1100 have Wireless phone charging?
No, the 1997 Honda Shadow Spirit 1100 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 1997 Honda Shadow Spirit 1100 have Adaptive cruise control?
No, the 1997 Honda Shadow Spirit 1100 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 1997 Honda Shadow Spirit 1100 have Wifi hotspot?
No, the 1997 Honda Shadow Spirit 1100 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 1997 Honda Shadow Spirit 1100 have Third row seats?
No, the 1997 Honda Shadow Spirit 1100 is not equipped with Third row seats.
Does the 1997 Honda Shadow Spirit 1100 have Tow package?
No, the 1997 Honda Shadow Spirit 1100 is not equipped with Tow package.
Does the 1997 Honda Shadow Spirit 1100 have Head up display?
No, the 1997 Honda Shadow Spirit 1100 is not equipped with Head up display.
Does the 1997 Honda Shadow Spirit 1100 have Cooled seats?
No, the 1997 Honda Shadow Spirit 1100 is not equipped with Cooled seats.

