
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41 mm inverted telescopic fork with adjustable rebound damping (right side) and adjustable preload (left-side) |
| Rear Suspension | Offset laydown single-shock with remote spring preload adjustability |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black, Slotted 5-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-BW18 |
| Rear Tire | 180/65-BW16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 95" length |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 63.5 in (1,613 mm) |
| Seat Height | 26.1 in (663 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 783 lbs (355.2 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS use?
A 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS uses Gasoline with fuel tank capacity up to 6 gallons.
What is the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS fuel capacity?
A 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS has the fuel capacity of 6 gallons.
How much torque does a 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS have?
A 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS has 136 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS has a Manual transmission.
What engine does the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS is equipped with a 103 CI engine.
What is the wheelbase of the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS?
The 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS has a wheelbase of 63.5.
What type of engine does the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS cooled?
The 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS is cooled by Oil & air.
What type of fuel system does the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS is equipped with a Injection. ESPFI fuel system.
What type of starter does the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS is equipped with a Electric starter.
What is the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS compression ratio?
The 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS has a compression ratio of 9.6:1.
What type of front brakes does the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS is equipped with Double disc. 4-piston front brakes.
What type of rear brakes does the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS is equipped with Single disc. 2-piston rear brakes.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS have Automatic climate control?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS have Backup camera?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS is not equipped with Backup camera.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS have Heated seats?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS is not equipped with Heated seats.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS have Apple CarPlay?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS have Android Auto?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS is not equipped with Android Auto.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS have Bluetooth?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS have Keyless entry?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS have Push start?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS is not equipped with Push start.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS have Navigation?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS is not equipped with Navigation.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS have Sunroof/moonroof?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS have Leather seats?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS is not equipped with Leather seats.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS have Wireless phone charging?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS have Adaptive cruise control?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS have Wifi hotspot?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS have Third row seats?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS is not equipped with Third row seats.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS have Tow package?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS is not equipped with Tow package.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS have Head up display?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS is not equipped with Head up display.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS have Cooled seats?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHXS is not equipped with Cooled seats.

