New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks with five-position spring-preload adjustability. |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 3.7 in (94 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | 140/80-17 |
| Rear Tire | 170/80-15 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 44.2" h |
| Seat Height | 27 in (686 mm) |
| Rake / Trail | 32° |
| Wheelbase | 65.7 in (1,669 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.8 gal (18.2 L) |
Weights
| Dry Weight | 194 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Six Months transferable limited warranty |
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
What type of fuel does a 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 use?
A 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 uses Gasoline.
What drivetrain does the 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 have?
The 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 have?
The 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 has a Manual transmission.
What engine does the 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 have?
The 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 is equipped with a 750 CC engine.
What type of engine does the 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 have?
The 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 have Automatic climate control?
No, the 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 have Backup camera?
No, the 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 is not equipped with Backup camera.
Does the 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 have Heated seats?
No, the 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 is not equipped with Heated seats.
Does the 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 have Apple CarPlay?
No, the 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 have Android Auto?
No, the 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 is not equipped with Android Auto.
Does the 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 have Bluetooth?
No, the 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 is not equipped with Bluetooth.
Does the 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 have Keyless entry?
No, the 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 is not equipped with Keyless entry.
Does the 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 have Push start?
No, the 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 is not equipped with Push start.
Does the 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 have Navigation?
No, the 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 is not equipped with Navigation.
Does the 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 have Sunroof/moonroof?
No, the 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 have Leather seats?
No, the 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 is not equipped with Leather seats.
Does the 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 have Wireless phone charging?
No, the 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 have Adaptive cruise control?
No, the 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 have Wifi hotspot?
No, the 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 have Third row seats?
No, the 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 is not equipped with Third row seats.
Does the 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 have Tow package?
No, the 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 is not equipped with Tow package.
Does the 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 have Head up display?
No, the 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 is not equipped with Head up display.
Does the 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 have Cooled seats?
No, the 1997 HONDA SHADOW VT Spirit 1100 is not equipped with Cooled seats.

